Vrf Sistemi

vrf sistemi
vrf sistemi

VRF sistemi

VRF sistemi nedir? Yeni çağın sessiz, şık ve portatif iklimlendirme cihazları arasında yer alan VRF’ler, çoklu klima sistemi olarak nitelendirilebilir. Binaların değişen ısı yüklerini karşılamada üstün bir performans sergilerler. Yapıların cephesinde ve iç mekânların duvar ve tavanlarında oldukça minimal alan işgaline sebep olurlar.

Düşük arızalanma kotası ve yüksek güvenirlilik ilkesiyle çalışan VRF sistemler, soğutucu akışkanın devir hızını değiştirebilen bir iç yapılanmaya sahiptir. Bu ürün grubunda pek çok marka ve model seçeneği bulmak mümkün. Bina dâhilinde yer alan odaların çeşitli iç ünite kurgusuyla iklimlendirilebilmesi, özel bir kullanıcı alanına izin veriyor.

Bu sayede daha fazla alan tek bir yönetici tarafından aktif edilebiliyor hem de bu süreçte ekonomik bir tüketim gerçekleştirilmiş oluyor. VRF sistemlerin teknik donanımı ve çalışma prensibi, diğer iklimleme aygıtlarından farklı bir karakter sergiler. Bu cihazlar, karmaşık bir iç yapılanmaya ve girift bir görev dağılımına sahiptir.

VRF Sistemi Nedir?

Dış ünite tarafından belli bir kapasite ile aktarılan akışkan gaz, iç birimlere ısıtma ve soğutma operasyonları için sürekli biçimde transfer edilir. Burada en ayrıcalıklı nokta, ısının aktarım miktarı ve hızının değişken debili bir kompresör tarafından belirlenmesidir. Ayrıca cihazın on/off sistemlerden farklı bir şekilde kesintisiz çalışması, kalkış sürecinde gereken enerjiden de yüksek bir tasarruf sağlar.

Bu cihazlar ilk kalkışta en yüksek kapasite değerine ulaşır, ortamda talep edilen iklim şartları sağlandıktan sonra düşük bir hızda devam eder. Bu çalışma döngüsü sayesinde klima kullanımında karşılaşılan ısı dalgalanmaları da ortadan kaldırılmış olur.

VRF sistemi Dezavantajları Nelerdir?

VRF sistemi  avantaj ve dezavantajları nelerdir? Çok sayıda iç ünite bağlantısına izin veren VRF’lerde en belirgin kazanım bağımsız ve gelişmiş bir kontrol mekanizmasına sahip olmasıdır. Odalarda ısı aktarım görevini icra eden iç üniteler, hem kurguda hem de kullanımda bireysel tercihlere izin verir.

Bu sayede, gerek duyulmayan odalarda sistem de-aktive edilebilmektedir. Kurulum maliyetleri bakımından split sistemlere göre daha yüksek bir bütçe gerektirdiğini söylemek gerekiyor. Bununla birlikte kullanımda sağladıkları ekonomik tasarruf programı sayesinde oldukça bütçe dostu sistemlerdir.

Bugün hemen her marka akışkan kullanımında R-410A gazını tercih ediyor. Hem solunan havanın niteliği hem de atmosfer üzerindeki etkiler de olumlanmış oluyor. Cihaz içinde farklı görevleri bulunan filtre düzenekleri mevcut. Bunlarda birkaç farklı hava yönlendirme faaliyeti bulunuyor. Bazı modellerde iyon etkili filtreler, ortamdaki kötü hava katmanlarını absorbe etmekle görevli.

VRF Sistemi  Avantajları Nelerdir?

Buna ek olarak, yine ortamdaki havanın niteliği arttıran toz ve partiküllere yönelik filtreler de mevcut. Taze hava eklentisi bulunan modellerde, dış ortamdan alınan havayı işleyerek ortama yayan filtreler önem arz ediyor. Sistemin bu avantajlarına ek olarak, en dikkat çekici özellikleri ve olumsuz sayılabilecek yönleri aşağıdaki gibidir:

 • Kompakt ve minimal dış ünite tasarımları Taze hava için ek mekanizma gereksinimi
 • Kurulum, taşıma ve montaj kolaylığı Yüksek kurulum maliyeti
 • Yüksek EER ve COP değerleri Limitli borulama mesafesi
 • Ekonomik tasarruf Her iç üniteye drenaj ve elektrik bağlantısı
 • Hassas sıcaklık ve soğukluk ayarı Soğutucu akışkan maliyetinin yüksek olması
 • Gelişmiş kontrol mekanizması Kısıtlı nem alma kabiliyeti
 • Çoklu iç ünite kullanımı Kısıtlı filtre modeli
Vrf Sistemi Fiyatları

Yukarıdaki tabloda VRF sistemin en birincil avantajları sıralanmıştır. Cihazın kullanıcılara sağladığı daha pek çok özellik mevcut. Konfor ve yaşam düzeyini arttıran bu yeni jenerasyon sistemlerin pek çok modelinde geçmiş sorunlar ekarte edilmiştir.

Özellikle yüksek ses seviyesine sahip primitif modeller, bugün çok daha sessiz ünitelere yerini bırakmış durumda. Markaların VRF kategorisinde çeşitli seri ve modelleri bulunuyor. Ayrıca her yapı için tercih edilecek modele göre bir avantaj-dezavantaj tablosu çıkartılabilir.

Bu sebeple, kurgu ve projelendirme süreci çok önemli. Bir yapı içinde tavan tipi sistemlerin vereceği avantaj yüksekken, diğer bir yapıda duvar ya da döşeme tipi iç ünite seçimi yapmak daha doğru olacaktır. Bu dengenin sağlanmasında yapısal analiz faaliyetleri önem taşıyor. Hem binanın ısı yüklerine bağlı olarak gereken kapasite hesabı yapılmalı hem de alınacak verim en hassas şekilde hesap edilmelidir.

Vrf Sistemi markaları

Bu cihazların doğru bir planlama ile kurulumundan elde edilecek kazanımlar şu şekildedir:

• İşletme maliyeti en aza indirgenmiş olur.
• Ortamda hantal ve kaba klima görüntüsü bertaraf edilir.
• Solunan havanın niteliği artar ve daha hijyenik bir yaşam alanı yaratılır.
• Bina otomasyon sistemine uyumlu modeller, kontrol sürecinde büyük kolaylık sağlar.
• Fan kanatlarının ayarlanabilir yapısı, ortamın genişleme yönüne göre ayarlanabilir.
• Bakım ve onarım faaliyetleri için sade ve hafif ünite tasarımları avantaj sağlar.
• Ortamda aşırı ısınma ve soğuma gibi sorunlar yaşanmaz.
• Kompresörlerde meydana gelecek olası bir arızada beklemede olan kompresör devreye girer ve kesintisiz iklimlendirme sağlanır.

VRF Sistemi Nerelerde Kullanılır?

”VRF sistemi” nerelerde Kullanılır? Her bir elektronik sistem, kullanıldığı alanın uyum seviyesine göre bir performans grafiği sergiler. VRF klimalardaki ürün çeşitliliği, çok farklı yapı organizasyonlarında üst düzey bir verim sağlamaktadır.

Yapıların değişen yükleri, mimarî karakteri ve izin verdiği montaj mahalli değişkenlik gösterir. Bunun yanı-sıra, kullanıcıların bireysel beklentilerinde de bu parametrelerden söz etmek mümkün. Tüm bu bahsi geçen aryıklıklar, VRF’lerin geniş ürün yelpazesiyle karşılanıyor.

Bugün piyasada satışa sunulan VRF klima  modelleri, hem iç mekanizma hem de görsel dizayn karakteri açısından tatmin eden bir çeşitliliğe sahip. VRF ve VRV adıyla çeşitli firmaların üretim programında yer alan bu ürün grubu sıklıkla ticarî yapılarda karşımıza çıkıyor. Özellikle büyük iş merkezleri, plazalar ve kamuya hizmet veren otel, hastane, restoran gibi geniş çaplı yapılar VRF kullanımında ilk sıralarda.

Vrf Sistemi Arıza Kodları

Hem sistem gücü hem de ünite ebatları hesaba katılarak konut tipi VRF’lerde git-gide yaygın bir hâl alıyor. Bireysel yaşam alanlarında daha ziyade mini VRF kurgusu mevcut. Lüks villalardan, geniş metrajlı dairelere kadar bu sistemlerden yüksek bir verim alınıyor. Bunlardan başka; spor salonları, sosyal mekânlar, kamusal binalar ve AVM’ler de VRF sistemlerin tercih edildiği yapı organizasyonları arasında sayılabilir.

VRF Sistemi Maliyeti Hesabı Nasıl Yapılır?

VRF sistemi maliyeti hesabı nasıl yapılır? Bu cihazlar, her ne kadar yüksek bütçeli yapıların iklimlendirme   arasında yer alsa da, en dikkat edilen nokta sistemin maliyeti. Özellikle satın alım ve kurulum sürecinde diğer sistemlerden daha yüksek bir çıtaya sahip olması kullanıcıları korkutuyor.

VRF klimaların maliyet hesabı yapılırken, satın alımda harcanacak bütçeyi baz almak çok doğru olmayacaktır. Zira bu sistemler, çok yüksek bir ekonomik enerji tüketim programına bağlı olarak üretiliyor. İklimlendirme yapılacak alanın ihtiyacına göre kapasite ayarlamasını yapan sistem, en düşük enerji alımıyla yüksek bir performans sergiliyor.

Bu sebepler göz önüne alındığında, kısa sürede ekonomik avantaj yakalanacağı açık. Marka ve modele göre değişmekle birlikte, VRF klimalar %50’yi aşan bir oranda enerji verimliliği sağlamaktadır. Klima kullanımının yoğun olduğu yapılar için bu oran yıllık tüketimde kayda-değer bir düşüş sağlıyor.

En Uygun Vrf Sistemi

Cihazın teknik donanımı, iç ünite adedi, iklimlendirme yapılacak alanın ihtiyaç duyduğu ısı yükleri de maliyete etki eden doneler arasında sayılabilir. Doğru ve avantajlı bir projelendirme sağlamak istiyorsanız, sektörün önde gelen aracı firmalarından ve güçlü referanslara sahip şirketlerden destek alabilirsiniz.

Web sitelerimiz;
 • http://vrfklima.blog
 • https://vrfklima.net
 • http://vrfklimabayi.com
 • https://vrfsistemi.net
 • https://fluoklima.net/hakkimizda
 • https://vrfklima.net

 

Bu yazının tüm hakları alyatek.com.tr ’ye aittir. İzinsiz kullanılması ve çoğaltılması yasaktır.