VRF sistemi nasıl çalışır

360
Vrf Sistemi Nasıl Çalışır
Vrf Sistemi Nasıl Çalışır

VRF sistemi nasıl çalışır

VRF sistemi nasıl çalışır? En temel anlamda, birbirinden bağımsız olarak faaliyet gösteren ünite grubunun tek bir dış ünite tarafından idare edilmesi esasına dayanan bu özel sistem, kendine has bir çalışma prensibine sahiptir. Üniteler arasında bakır borulama hattı dizayn edilir.

Bu hat üzerinde akışkan gaz, ısıtma ve soğutma işlevini yerine getirmek üzere transfer edilmektedir. Tüm iç ünitelere arzu edilen miktarda ve kapasitede aktarılan akışkan gaz, ortamların dengeli ve sistematik bir şekilde iklimlendirilmesini sağlar.

VRF klimalar, son teknolojik imkanlarla üretilen, farklı kapasite ve modellerde kullanıcılara sunulan elegan bir iklimlendirme programıdır. Sistemin merkezi, DC inverter kompresörler. Bir iklimlendirme sisteminde ısı aktarımından görevli aslî organ, kompresör sistemidir. VRF klimalarda ise inverter tahrikli çoklu kompresör kullanımı, ısı aktarım programını daha nitelikli bir hâle getiriyor.

VRF sistemi nasıl çalışır, çalışma prensibi nedir?

Arzu edilen miktarda ayarlanabilen ve doğru faz ile aktarılan akışkan gaz sayesinde, hem daha ekonomik hem de daha nitelikli bir ortam iklimlendirilmesi yaratılmış oluyor. VRF sistemlerin aktivasyonda izledikleri yol haritası, ısıl değerlerin daha hassas bir şekilde sağlanması ilkesine dayanmaktadır.

İhtiyaca yönelik ayarlanabilen kapasitelerde üniteler sayesinde daha kreatif bir iklimleme aktivitesi hayata geçirilmektedir. VRF sistemi nasıl çalışır? İç ve dış ünitelerde görev dağılımı esasına bağlı bu kompleks sitemler, 48 ila 60 iç ünite kurulumuna izin veren çeşitli dış ünite modelleri ile çeşitlendirilmiştir.

İç üniteler, iklimlendirilmesi arzu edilen mahallerde duvara, yere ve tavana olmak üzere farklı lokasyonlara konumlandırılır. İç ve dış üniteler arasındaki mesafe, üretici firmanın üretimde belirlediği sınırlarda yükseklik ve uzunluğa göre dizayn edilir. Tüm iç birimler, ortak bir noktadan aldıkları bilgilerle odalarda bağımsız ısıtma/soğutma gereksinimlerini karşılarlar.

VRF klima sistemi nasıl çalışır

Her bir kullanıcı, bulunduğu bina segmentinde farklı ısıl değerleri ve operasyonları tercih edebileceği gibi, gelişmiş modellerde (ısı geri kazanımlı) bir odada ısıtma programı aktifken diğer bina biriminde soğutma ihtiyacı karşılanabilmektedir.

VRF sistemi nasıl çalışır? VRF kapasitesi nedir? Bugün büyük ve küçük mahallerin, konut ve ticarî karakterli yapıların iklimlendirilmesinde ekonomik olması hasebiyle VRF sistem kullanımı oldukça yaygın. Bu klima grubunu diğer sistemlerden daha avantajlı kılan en önemli unsur, iklimlendirme sürecinde sağladığı bütçesel kolaylık.

Ortalama yüzde 50’lere varan bir enerji tasarrufu sağlamasıyla dikkat çeken VRF’ler, ortamlarda etkili bir iklimlendirme yaparken en az enerji tüketimini gerçekleştirmek prensibini benimsemektedir. VRF kapasitesi ise, bu sistemlerin belirli bir zaman dilimi içinde ortamlara taşıyacakları ısı miktarını ifade etmek için kullanılır.

VRF Klima sistemleri

Vrf Klimaların taşıdığı ısı miktarı, aynı zamanda harcanacak güç ve enerjinin hacmini de işaret eden bir teknik detay. VRF cihazların çalışma esaslarında yer alan otomatik kapasite ayarlama kabiliyeti, oldukça gelişmiş bir üretim modelini gösteriyor. Bu kabiliyetle birlikte ısısı şartlandırılmış mekânlar yerine, kişiye ve ortama göre değişebilen bir verimlilik tablosu yaratılmış oluyor.

VRF sistem model seçiminde kullanıcıların kıstas alması gereken en önemli done, cihazın vadettiği en üst ısı taşıma kapasitesi olacaktır. Geleneksel klimalar ve onların gelişmiş versiyonunu işaret eden split sistemler, belli bir kapasite aralığında ısıtma ve soğutma gerçekleştirir.

VRF’lerde daha sık kullanılan inverter kompresörler ise, bu değerlerin ortama göre dış müdahale gerekmeksizin ayarlanmasına imkân verir. Bugün split klima üretiminde de inverter kompresör kullanımı gitgide yaygın bir hâl aldı. Bu iki özel klima sistemini birbirinden ayıran özellik ise, hitap ettikleri alan hacmi ve dış ünitelere bağlanabilen iç hava işlemci adedi.

Özetlemek gerekirse, bir VRF sistemde kapasite hesaplaması ortam gereksinimleri hesaba katılarak yapılabilmektedir. Böylece ortamda talep edilen iklimsel koşullar, hem daha ekonomik hem de daha dengeli bir şekilde sağlanmış olacaktır.

VRF Sistemi Nasıl Çalışır? VRF Modelleri Nelerdir?

VRF sistemi nasıl çalışır? VRF modelleri nelerdir? İş yeri, ofis ve kişisel konutlarınız için bir VRF kurgusu planlıyorsanız, bu sistemlerin temel kabiliyetlerini ve model seçeneklerini dikkate almanız gerekiyor. İç ve dış ünite ayrımını doğru bir şekilde yapabilmek, size ve kullanımda olan iç mekânlara en ideal sistem kurulumunu hayata geçirmek öncelikli adım.

Kişisel bir bütçe planlaması yaptıktan sonra, VRF dünyasının sunduğu marka ve model çeşitliliği içinde doğru bir tercih yapmanız gerekmektedir. Bu süreçte, deneyimli ve VRF sektöründeki gelişmeleri yakından takip eden firmamızdan proje bazlı destek talep edebilirsiniz.

Yapısal analiz sürecini en doğru tahlillerle tamamlayabilmek ve ortamda enerji tüketimi ve iklimlendirme faaliyetlerini kesintisiz gerçekleştirecek marka ve model alternatiflerini saptamak, ancak deneyim ve iş bilirlik kavramları ile mümkün olabilmektedir.

Vrf Klima Fiyatları

Firmamız, gelişen VRF piyasasına hakim markalarla ortak bir hizmet faaliyeti gerçekleştiriyor. Öncelikle talep gelen yapı tipolojileri arasında bilimsel bir eleminasyon yöntemine giden kurumumuz, keşif hizmeti ile ortamlara en ergonomik tasarımların kurgulanmasını sağlıyor. Bir yapının ihtiyaç duyduğu sistem, bazı belli başlı kriterlerin niteliğine bağlıdır. Bunları örneklendirmek gerekirse:

• Binanın kategorisi (iş yeri, konut, villa, kamusal yapı)
• Binanın günlük ve yıllık tahlilde hitap ettiği birey sayısı
• Yapının bölündüğü oda ve birim adedi
• Yapının hacimsel niteliği (metrekare, yükseklik, genişlik vb.)
• Klima kullanım sıklığı
• Ortam ısısına etki eden tüm elektronik sistemler ve doğal etki yaratan unsurlar
• Pencere, kapı gibi mimarî açıklıklar
• Yapının gün ışığından faydalanma oranı
• Bölgesel parametreler (yaz ve kış ayları sıcaklık değerleri / iklim tipolojisi)

Vrf Klima Servisi

Bunlar zarurî faktörler olup, dikkate alındığı takdirde doğru bir sistem seçimi gerçekleştirilebilecektir. Tüm bu bahsi geçen interaktif oluşumlara ek olarak, sistemi kullanacak bireylerin beklentileri ve ortamın kullanılış amacına göre dekoratif dizayn karakteri gibi hususiyetler de VRF model seçimine belirleyici bir yön verecektir.

Piyasada bugün çeşitli kabiliyetlere sahip VRF modelleri bulunuyor. Dış ünite modellerinde daha çok kapasite ve kurgusal ayrıcalıklar dikkate alınırken, iç ünitelerde montaj karakteri ve görsel efektif yapı ön planda tutulmaktadır. Yukarıda sıralanan unsurlar, dış ünitenin teknik donanım açısından taşıması gereken nitelikleri belirler.

Vrf Klima iç ünite Tipleri

İç mahallere hava aktarımında bulunacak ünitelerde ise fan ve filtre düzenekleri gibi sistem içi özelliklerin yanı sıra, kurulum ve görsel kaygıyı etkileyen dizayn karakterleri de önem teşkil etmektedir. Bu minvalde değerlendirilirse, sıklıkla tercih edilen iç ünite modelleri aşağıdaki gibi olmaktadır:

• Duvar tipi
• Kaset tipi
• Yer-tavan tipi
• Salon tipi
• Kanallı tip
• Gizli tavan tipi
• Döşeme tipi

Vrf Klima Dış Ünite Fiyatları

VRF sistemi nasıl çalışır? VRF fiyatları ne kadar? Modüler üniteler ve kompakt tasarımlarla dikkat çeken bu yeni nesil HVAC programları, kurulum ve işletme ücretleri bakımından değerlendirilmelidir. Geleneksel klima sistemlerine göre çok daha yüksek kabiliyetleri bulunan ve oldukça geniş yapıların her bir odasında bağımsız bir iklimlendirme sağlayan VRF’lerin kurulum maliyetleri de bu oranda yükseliş göstermektedir.

Merkezi Klima Sistemi

Özellikle kapasite seçimi, fiyatlandırmayı doğrudan etkileyen unsurlar arasında yer alıyor. İşletme maliyeti açısından bakıldığında, çok yüksek bir enerji tasarruf programına bağlı olan VRF’ler için yüksek enerji verimlilik sınıfına dahil cihazlar olduğunu söylemek mümkün. Kurulumda harcanacak bütçe, kullanımda gösterilen yüksek performans ile kısa sürede amorti edilebilmektedir.

Bir sistemin ilk maliyetinden ziyade, özellikle uzun ömürlü ve verimli klimalar için işletme sürecinde gösterdiği ekonomik avantajları ön planda tutmak, kuşkusuz çok daha akıllı bir tercih olacaktır.

https://vrfklima.net                 https://vrfsistemi.net

Bu yazının tüm hakları alyatek.com.tr ’ye aittir. İzinsiz kullanılması ve çoğaltılması yasaktır!Fluo vrf sistemleri 5 yıl garantilidir.