Vrf Klima

89
Vrf klima Sistem
Vrf klima Sistemleri

Vrf Klima Nedir?

Vrf klima sistemleri  ; VRF  ”Variable Refrigerant Flow” kelimesinin en kısa izahıyla Değişken Soğutucu Akışkan Debisi anlamına gelir. Vrf Nedir? bir dış ünite vasıtasıyla birden çok iç ünitenin kumanda edildiği klima sistemidir.

Vrf klimalar sistemi binanın farklı kapasite ve ihtiyaçlarına göre değişkenlik göstererek soğutma akışını belirler. Vrf klimalar bina içindeki haneleri soğutmak ya da ısıtmak amacıyla kullanılan iç ünitelere sahiptir.

Vrf sistemlerinin en büyük özelliği enerji tasarrufu sağlaması ve üretiminde kullanılan her türlü malzemenin çevreye dost olmasıdır. Zaten diğer mevcut klimalardan farklı olmasının sebepleri de bunlardır. Vrf klimalar kullanıcıya büyük konfor ve rahatlık sağlar.

Yüksek katlı iş merkezleri, çok katlı binalar ya da müstakil evler dâhil olmak üzere ister yeni ister eski olsun her yapıda güvenli bir şekilde kullanılabilir. Ayrıca değişken gaz debisi enerji tüketimi ile doğru orantılı olduğundan kullanıcıların en çok tercih ettiği klima sistemi olma özelliği taşır.

Vrf Klima Nedir? Vrf Klima Sistemlerini Seçmek İçin 7 Neden

Vrf Klima Sistemleri yapı ve kontrol mekanizmasına bakıldığında oldukça gelişmiş denetim üniteleri ile donanmış olduğu görülmektedir. Soğutma ve ısıtma gücü devreye girdiğinde akıllı soğutma ve ısıtma sistemi sayesinde ortamın ihtiyaç duyduğu sıcaklığı algılayarak gerektiği ısıyı verir.

Vrf sistemi ,diğer split klimalardan farklı HP aralığındaki bir dış ünite ve birden çok iç üniteye bağlanması özelliği ile ayrılmaktadır.

Vrf sistemleri, birkaç ilkeye dayanan farklı özellikleri ile ortaya çıkan teknolojik klima sistemleridir. Bu ilkeler şöyledir;

-Yalnızca Soğutucu Akışkan Olduğunda – Soğutucu akışkan sistemdeki tek soğutucu madde olduğu zaman (soğutulmuş su sistemlerinin aksine, soğutucu akışkan tüm sistem içinde dolaşan suyu soğutmak / ısıtmak için kullanılır).

-Kısmi soğutma / ısıtma yükleriyle güç tüketimini azaltan inverter kompresörlere sahiptir.

-Aynı soğutucu akışkan devresi / devresinde birkaç hava taşıyıcı (iç ünite) bulunur.

-Modüler genişleme yeteneği vardır(özellikle kademeli olarak büyüyebilen büyük projeler için geçerlidir).

VRF Klima Sistemlerinin avantajları şunlardır:

-Yeniden ısıtmalı değişken hava hacimli sistemlere ve gaz ısılı sabit hava hacimli sistemlere göre ortalama yüzde 20 ila yüzde 30 enerji tasarrufu için artan enerji verimliliği ve enerji tasarrufu sağlar.

-Kapasiteyi yüzde 10’dan yüzde 100’e ayarlayan invertör görev değişken hızlı kompresörler sayesinde çok iyi parça yükü performansı sağlar.
-Isı geri kazanımı ile eşzamanlı soğutma ve ısıtma sağlar

 

Vrf Klima Sistemleri

Vrf sistemleri  bir dış ünite ile (bir veya birden fazla kompresörden oluşan), birkaç iç üniteden (genellikle “fan bobinleri” olarak adlandırılır), soğutucu boru tesisatından oluşur. Dışardan içeriye doğru tüm iç mekânlardan Refnet yani (VRF JOİNT)bağlantılarını (borulardaki bakır dağıtıcılar) kullanarak oluşur ve bunların iletişimini sağlayan kablolar da mevcuttur.

İletişim kabloları, herhangi bir VRF kurulumunun önemli bir parçası olan dahili bir kapalı devre ağı oluşturan dış mekânlardan tüm mekânlara zincirlenmiş 2 kablolu bir kablodan oluşur.

Kumandaya gelince, her iç mekân kendi kablolu kontrol paneli tarafından kontrol edilirken, kablosuz uzaktan kumandalar (IR) ve merkezi kontrol üniteleri için bazı iç mekânların tek bir yerden kontrol edilmesini sağlayan bazı olanaklar vardır.

VRF Klima Sistemleri Nasıl Çalışır?

VRF sistemleri, bina içinde havayı veya soğutulmuş suyu dolaşan geleneksel kanallı sistemlere kıyasla binanın yapısı ve özelliğine göre ayarlayan sistemlerdir. VRF terimi, sistemin çeşitli mekanik konfor bölgelerinde bireysel sıcaklık kontrolü sağlamak için çoklu buharlaştırıcı bobinlerden soğutucu akışkan akışını değiştirme ve kontrol etme kabiliyetini belirtir.

Temel soğutma döngüsünün bir parçası olarak doğrudan genleşmeyi (DX) kullanan VRF sistemleri, ısıyı doğrudan odadan şartlandırılmış alan içindeki evaporatör bobinlerine aktarır. Isı transfer ortamı, bu durumda, hava veya suyla karşılaştırıldığında daha az enerji ile çeşitli bölgelere ısıtma ve soğutma sağlayan soğutucudur.

Vrf sistemleri

Merkezi klima sistemi , birden fazla iç üniteyi bir merkezi dış kondenser ünite grubuna bağlayan, çeşitli bölgelerde aynı anda ısıtma ve soğutma ve ısı geri kazanımı sağlayan çoklu bölme sistemleri gibi çalışır.

-VRF ısı pompası sistemi, tüm iç üniteler için belirli bir zamanda ısıtma ve soğutma sağlar.
-VRF sistemleri herhangi bir zamanda aynı anda soğutma ve ısıtma sağlar
-Isı geri kazanım sistemleri eş zamanlı soğutma ve ısıtmanın yanı sıra ısı geri kazanımını sağlar ve enerjiyi soğutma bölgelerinden binanın ısıtma alanlarına aktarır.
Yukarıdaki özelliklerin tümü, aşağıdakileri kullanan VRF geliştirilmiş teknoloji ile gerçekleştirilir. Bunun haricinde Vrf Sistemleri;

-Değişken hızlı ve kapasite modülasyonlu inverter görev kompresörlerine,
-Değişken frekanslı motorlara sahip dış fanlara,
Elektronik kontrollü motorlu iç ünitelere sahiptir.

VRF Sistemi Çeşitleri

-Yalnızca sistemlerin soğutulması: Bu sistemler yalnızca serinletebilir. Isıtma mevcut değil. Fan ve Kuru modları her iç ünite bağlantısı için birbirinden ayrı olarak bulunur.

-Isı Pompası sistemleri: Tüm iç üniteler ısıtabilir veya soğuyabilir (aynı anda değil). Fan ve Kuru modları her iç ünite bağlantısı için birbirinden ayrı olarak bulunur.
-Isı Geri Kazanım sistemleri:vrf sistemi , her iç ünite tarafından bağımsız olarak aynı anda soğutma ve ısıtmanın yapılabileceği en gelişmiş sistemlerdir.

Vrf Klima elektrik tüketimi ve Seçmek için Neden

1. Enerji Verimliliği: VRF sistemi çeşitli nedenlerle daha az enerji kullanır. Sistem mevcut şartlar için tam olarak gerekli olan soğutma miktarını sağlayacak şekilde tasarlanmıştır, yani daha az sıklıkta ve daha düşük kapasitede çalışır. VRF Klima sistemi ayrıca soğutma işleminden ısı almak ve onu ısıtmaya ihtiyaç duyan diğer alanlarda yeniden kullanmak için tasarlanmıştır.

2. Sessiz Çalışma: Bir VRF sistemi , gürültülü yoğuşma ünitesi tipik olarak dışarıdadır ve iç hava taşıyıcıları geleneksel split sistemden daha küçük ve daha sessizdir.

3. Sadece Isıtma ve Soğutma: VRF Klima sistemi, soğutma işlemi sırasında havadan emilen ısıyı alır ve bu ısıyı binanın ısı gerektiren diğer bölümlerine yönlendirir. Bu oturma odasında klima varken bebeğin uyuduğu yatak odasını ısıtabileceğiniz anlamına gelir. Veya kışın serin pencere ofisleri için ısıya sahip olabilirsiniz ve büyük bir toplantı için merkezi konferans salonunda klima kullanabilirsiniz.

Vrf Klima teklif al

4. Tam Konfor: VRF sisteminin kompresörü, her bir bölgenin kesin gereksinimlerini tespit edebilir ve işi yapmak için gereken miktarda soğutucu akışkan gönderebilir. Sonuç olarak, alanınızın her bölgesi, iyi kontrol edilen nem ve sıcak veya soğuk noktalar olmadan sürekli olarak rahattır.

5. Daha Az Aşınma: VRF sistemi yalnızca gerektiğinde ve kısmi yük koşullarında çalışacak şekilde tasarlandığından, parçalar üzerinde daha az aşınma ve yıpranma vardır. Bu daha az arıza anlamına gelir. Ayrıca, bir hava taşıyıcı ile ilgili bir şeyler ters giderse, diğerleri genellikle etkilenmez.

6. Daha Az Alan: Klima santralleri daha küçük olduğundan ve VRF sistemleri genellikle kanal gerektirmediğinden, ekipman için fazla duvar ve tavan alanı gerektirmez. Bu, o muhteşem yüksek tavanları evinizde tutabileceğiniz anlamına gelir.

7. Modern Kontroller: Konutunuzda yer alan her bölge için sıcaklık ayarlarını mobil cihazınızdan ayarlamanıza izin veren mobil kontrol teknolojisinden yararlanabilirsiniz.

Vrf Klima çalışma prensibi ve Nerelerde Kullanılır?

Vrf Sistemleri birbirinden ayrı farklı bölgelerin ısıtma ve soğutma ihtiyaçları ve yük ihtiyacının değişkenlik gösterdiği birçok yerde kullanılabilir. Bu mekânlara örnek verirsek;

-Hastane
-Ofis
-Restoran
-Yüksek katlı bina ya da müstakil ev
-Mağaza
-Tiyatro
-Sinema
-Dış cephe giydirmesi olan binalar
-Dış cephesinin zarar görmemesi gereken tarihi, kültürel ve etnik yapılar
-Bina içinde çok fazla yer kaplayan gaz boruları sayesinde hava kanallarının dar olduğu yapılar
-Otel
-Soğutucu sisteminin dışarda olması gereken(çatı, bahçe)yapılar
-Plazalar ve iş merkezleri gibi birçok yerde VRF Sistemleri kullanılabilir.

Vrf klima yorumları ile Geleneksel Split Klima Arasındaki Farklar Nelerdir?

Vrf Sistemleri ve split klimalar arasındaki ana farklılıklar şöyledir:

  • Bölünmüş AC’de, kısmi veya tam yük koşullarından bağımsız olarak evaporatör tarafına sürekli soğutucu akışkan beslemesi vardır. Soğutucu akışkan beslemesi manuel olarak kontrol edilir, bu nedenle enerji açısından çok verimli değildir.
  • Değişken Soğutucu Akışkan Akışı (VRF) olması durumunda, soğutucu akışkanın AC sistemi akışı, VRF sisteminin ana notudur. Soğutucu akışkanın akışı yük gereksinimine göre otomatik olarak termostat tarafından kontrol edilir. Kompresörler tandem olarak çalışır ve soğutucu akışkan akışını düzenler, böylece parça yükü sırasında çok fazla enerji tasarrufu sağlar. Değişken frekans sürücüsü (VFD), soğutucu akışkan akışını düzenlemek için kompresör de kullanılır. Teorik olarak, bir VRF sistemi kullanarak0-65 enerji tasarrufu sağlayabiliriz.
  • VRF sistemi ve split klima sistemi arasındaki temel fark, split klima ünitesinde her bir iç ünitenin bir dış üniteye bağlanmasıdır, ancak VRF iklimlendirmesin de, ihtiyaca bağlı olarak çok sayıda ünitenin tek veya çift dış üniteye bağlanması durumu vardır. Bölünmüş iklimlendirme ünitesinde, kanal işlemi oldukça basittir, ancak VRF iklimlendirme sisteminde kanal işlemi çok fazla özen ve dikkat gerektirir.

Bu yazının tüm hakları alyatek ’e aittir. İzinsiz kullanılması ve çoğaltılması yasaktır! Fluo vrf sistemleri 5 yıl garantilidir.

0216 494 1 494

0216 494 2 494

0532 151 0 813