VRF Klima Sistemleri

380
vrf klima sistemleri
vrf klima sistemleri

VRF Klima Sistemleri

VRF Klima Sistemleri nedir? Bu sistemin teknolojik boyutu ve kullanıcılara kazandırdığı avantajlar neler? Variable Refrigerant Flow adıyla üretilen sistem, temelde aynı mekanizmanın VRF ve VRV olarak farklı markaların üretimlerinde yer bulmaktadır.

İki ürün de global sektörde aynı temel prensipler eşliğinde satışa sunulmaktadır. Bu sistem, tek bir dış kondens üniteden, çok sayıda hava işlemcisinin idare edilebilmesi ve bu iç ünitelerin birbirinden bağımsız bir iklimlendirme yapması esasına dayanmaktadır.

VRF Klima Sistem leri ‘nin Avantajları

VRF sistem avantajları; hem maliyet hem de kullanım opsiyonları olarak oldukça dikkat çekicidir. Geniş ticarî merkezlerde, lüks konutlarda ve konfor beklentisi olan pek çok mahalde ısıtma ve soğutma gereksinimi bağımsız sistem organları tarafından sağlanıyor.

Bu, en başta kişisel beklentilerin karşılanmasına imkân vermektedir. Birebir klima sistemlerinde, her bir iç birim için bir dış ünite kurulumu gerekli olmaktadır. Bu durum yüksek bir maliyete neden olurken, yapıların dış kompozisyonunda görsel bir karmaşa yaratmaktadır.

VRF’ler 64 iç üniteye kadar tek bir merkez tarafından kontrol edilir, böylece dış yüzeylerde geniş bir montaj alanına ihtiyaç duyulmaz.

VRF Klima Sistemleri nasıl çalışır

Çalışma esasları; iç düzenekte yer alan inverter tahrikli kompresörlere dayanmaktadır. Bu kompresörler, yeni çağın en kazanımlı teknolojik buluşlarından biri. Daha fazla ortam ve insan yükü, daha düşük bir enerji ile sağlanabiliyor.

İç mekânlardaki ısı değerleri sistem beynine iletilir, soğutucu akışkanın saatlik dilimdeki hız ve yoğunluğu buna paralel arttırılır / düşürülür.Fonksiyonlar, değişen yapı karakterlerine ve bireylerin yönelimlerine uyum sağlayacak bir çeşitliliğe sahip.

Otomatik modlar, smart sistem kabiliyeti, özel uyku modu, turbo çalışma yetisi, ısı koruma, spesiyal kontrol, akıllı buz çözme özelliği ve envaiçeşit avantajla donatılmış VRF modelleri, kurulum ve montaj sürecinde de geniş bir yelpaze sunuyor.

VRF Klima Sistemleri markaları

Vrf Markalar; sektörel deneyimi yüksek, global ve yerel pazarda titrini kanıtlamış isimlerdir. VRF üretim süreci, komplike yöntemlerden oluşuyor. Bu sofistike sistemin üretimdeki girift yapılanması, kullanımda büyük bir sadelik ve pratikliğe yerini bırakmaktadır.

VRF sistemi maliyeti basit sistemlere nazaran daha yüksek seyreder. Bu HVAC sistemleri, daha geniş ve çok katlı strüktürlerde kullanılmak üzere tasarlandıkları için, daha güçlü ve akıllı bir yapılanmaya sahiptir.

Cihazın kabiliyeti, avantajları ve kullanım sürecinde sağladıkları ekonomik kolaylık düşünüldüğünde, yüksek maliyetli bir ürün grubu olduğunu söylemek doğru olmayacaktır.

VRF Klima Sistemleri Maliyeti

Cihazın maliyetine etki eden bir takım değişkenler mevcut. Bunlar hem ürünün çalışma kapasitesi hem de marka değerinin sektörel mevcudiyeti gibi hususlar olarak sıralanabilir. Yine cihazın enerji sınıfı ve teknik donanımı da bu maliyet sürecinde büyük rol oynar.

VRF sistemi maliyeti hesaplama, deneyimli bir teknik kadro ile sağlanmalıdır Sistemden en yüksek verimin alınmasında doğru bir analiz süreci gerekiyor. Genel bir tanımlama yapmak gerekirse, cihazın bütçe planlamasında dikkate alınacak unsurlar şöyledir:

1. Sistemin uyarlanacağı yapı tipolojisi
2. Binadaki insan yoğunluğu
3. Yapının ısı yükleri, yalıtım ve cephe açıklıkları
4. İç ünitelerin kurulacağı alan genişliği
5. Kullanıcıların sistemden beklentileri

VRF Klima Sistemleri montajı

VRF klima tercihi yaparken, nitelikli bir markanın üretim kataloğundan yardım almak en doğru adım olacaktır. Böyle karmaşık sistemler, uzun vâdede kâr sağlayabilmesi adına öncül markalardan tercih edilmeli. Kaç BTU’luk bir sistem kapasitesine ihtiyacınız olduğu, ancak profesyonel bir tahlil ile saptanabilir.

Marka ve kapasitesi belirlenen cihazın teknik servis olanağı, kullanım ömrü, verimlilik düzeyi, çevre duyarlılığı, opsiyonel sistem parçaları ve cihazın avantajları gibi unsurları üzerine eğilmek gerekiyor. Bir iklimlendirme programının hangi alanda ne tip bir kurguyla fayda sağlayacağı dikkat gerektiren bir husus.

vrf klima fiyat listesi

VRF klima satın alırken, kullanım sıklığının ön görülmesi de önem teşkil ediyor. Nadir kullanılacak bir iklimlendirme çözümü için VRF doğru bir seçim olmayabilir. Bu cihazlar büyük yükleri karşılamak için tasarlanmıştır. Daha asgari düzeylerde kullanım ve daha kompakt yapılar için ‘mini’ seçeneklerini düşünmek doğru olacaktır.

VRF klima modelleri ısı aktarımının sağlandığı iç üniteler bazında geniş bir yelpazeye sahiptir. Sistemin kullanılacağı alana bağlı olarak; duvara monte VRF tipi, salon tipi, kaset tipi, kanallı tip, yer-tavan tipi gibi alternatiflerden biri tercih edilebilir.

Nasıl bir VRF iç ünitesine sahip olmanız gerektiğini, uzman bir teknik ekip yapı analizi yaparak saptayabilir. Bu süreçte önemli olan, iç alanların en verimli şekilde ısı transferine sahip olabilmesi. İç mekânın genişleme yönü, ortalama insan yoğunluğu ve kullanım amacı gibi âmiller bu süreci belirler. Ayrıca tasarım ve dizayn karakteri de tercih edilecek iç ünite modelinin belirlenmesinde etkili olacaktır.

VRF Klima servisi

VRF klima sistemleri performansı kapasite ve verimlilik düzeyine bağlıdır. Yapılar için doğru bir kapasite tercihi ile sistemden en yüksek performansı elde etkmek mükün. Bu modern iklimlendirme çözümü, değişen iklim şartları ve gün içinde farklılık arz ede mevsimsel etkiler göz önüne alınarak tasarlanmaktadır.

VRF klimalarda, gerekli soğutucu akışkan miktarı doğru bir akım prensibi ile iç üniteye aktarılmaktadır. Şartlandırılmış hava ile ortama ısı aktarımı yapan sistemlere göre, çok daha hassas bir transfer sağlayan VRF, her bir odada bireysel olarak kontrol edilebilir.

VRF’in üst düzey performans sergilediği alanlar; ofisler, lüks konutlar, çok birimli binalar, havaalanları, villalar, fabrikalar, spor merkezleri, sosyal mekânlar, sağlık kuruluşları, cam giydirme binalar, sinema ve tiyatro salonları olarak özetlenebilir. Yüksek hacimli ve kalabalık alanlarda yüksek bir performans sağlayan cihaz, evsel ısıtma-soğutma sistemlerinin de yerini alacak bir model opsiyonuna sahip.

VRF Sistemlerinde Çevresel Duyarlılık

VRF klima sistemlerinde çevresel duyarlılık düzeyi oldukça yüksektir. Maksimum bir özen ile çevre dokulara pozitif katkılar sağlayan VRF’ler, solunan havaya ve atmosfere dost bir yaklaşım sergiler.

Mimarî dokuya hassas bir katılım sağlayan dış üniteler ile, daha estetik kaygısı yüksek bir kurulum sağlanabiliyor. Kolay ve basit sistem kurulumu, yapılarda yeterli tesisat alanı olmadığı durumlarda da fayda sağlamaktadır.

VRF Klimaların Genel Özellikleri

VRF sistemi klimaların genel özellikleri; hemen her markanın ürün grubundaki ortak kazanımlar olarak kullanıcıya fayda sağlar. Bu ortak kazanımlara ek olarak, üretici firmaların farklı versiyonları ve sistem eklentileri de cihazın niteliğini belirleyecektir. Bir klima sistemini öznel kılan doneler, o sistemin kullanıcıya sağladığı avantajlar ve kolaylıklar bütünüdür.

sakarya vrf klima sistemleri

Bu bağlamda VRF programının üretim planında yer alan özellikler aşağıdaki gibidir:

• Yıllık performans düzeyi yüksek, yıllık tüketim oranı düşüktür.
• Yapı segmentlerinde bireysel bir iklimlendirme olanağı tanır.
• Kullanım alanları oldukça geniştir.
• Yüksek konfor beklentisi için idealize edilmiştir.
• Daha geniş insan kitlelerine yüksek konfor sağlar.
• Can güvenliği yasalarına uygun bir üretimdir.
• İşletme maliyeti oldukça düşüktür.
• Yapılarda kısıtlı imkânlar eşliğinde bile uyarlanabilir.
• Tüketiciye ekonomik avantaj sağlar.
• Uzun ömürlülük esasına bağlıdır.
• Güçlü bir yalıtım programına sahiptir.
• Minimal ses düzeyi ile, gürültü kirliliği yaratmaz.
• Yapılarda az alan işgaline yol açar.
• İç ünite model çeşitliliği mevcuttur.
• Isıtma ve soğutma gereksinimlerini otomatik algılar.

En Uygun Vrf Klima Markası

VRF, yeni jenerasyon HVAC sistemi olarak büyük kazanımlar eşliğinde üretilmekte ve sektörel rekabetten nemalanan bir gelişim düzeyini temsil etmektedir. Global ve yerel sektördeki rekabet, VRF’in her geçen gün yeni bir özellik kazanmasında büyük bir etkiye sahip.

Çevre ve bütçe dostu iklimlendirme çözümü olarak, her geçen gün artan bir pazar oranıyla HVAC sistemleri arasında zirvede yer almayı başarmıştır. Öncül firmaların kalifiye üretimleri, farklı kullanıcı tiplerine hitap ediyor.

http://vrfklimabayi.com                 https://vrfsistemi.net

Bu yazının tüm hakları alyatek.com.tr ’ye aittir. İzinsiz kullanılması ve çoğaltılması yasaktır!Fluo vrf sistemleri 5 yıl garantilidir.