VRF klima sistemi

103
Vrf Klima Sistemi
Vrf Klima Sistemi

VRF klima sistemi

VRF klima sistemi, özel bir üretim programına bağlıdır. Bu cihazlar, son derece gelişmiş bir teknolojik seviyeye işaret eder. Vrf sistemler ortamların ısıtılması ve soğutulması yolunda etkin çözümler sunuyor.

Aynı zamanda kapalı alanların oksijen oranını da arttırmaktadır. Global sektörde enerji tasarruflu, doğal kaynaklardan beslenen ve yapılara kolayca uyarlanabilen VRF sistem kullanımı her geçen gün artış gösteriyor.

VRF klima sistemi fiyatları

Çeşitli markaların üretim programında farklı seri ve modellerle geniş bir ürün yelpazesi bulunuyor. VRF klima sistemi yani Isı pompası sistemlere ek olarak, ısı geri kazanımlı modeller de mevcut. Bunlar eş zamanlı ısıtma ve soğutma sağlayarak tek bir sistemden farklı iklimsel parametreleri karşılayabiliyor.

Yüksek kapasiteli ve verimli bir iklimlendirme sistemi olan VRF’ler, kesintisiz konfor ve düşük tüketim amacıyla üretilmektedir. İç sistematiği oldukça komplike bir planlamaya sahiptir. Buna karşın kullanımda ve kurulumda sâde bir süreç vâdeder.

VRF klima sistemi Arıza kodları

Elegan tasarımlı iç ünite modelleri, daha fazla yapı için yüksek bir uyumluluk sağlar. Dekoratif ögelerle simetrik ve ritmik bir kompozisyon oluşturur. Teknik donanımsal çeşitliliği ve kapasite referans aralığı sayesinde evsel ve ticarî yapılara uyarlanabilir.

VRF sistem ısıtma ve soğutma faaliyetleri sürecinde hedef çalışma prensibi şu listeyle özetlenebilir:

• Ekolojik sistem üzerinde olumsuz etki bırakmaz ve çevreye zehirli gaz salınımı gerçekleştirmezler.

• İç mahallerde doğal hava sirkülasyonu sağlamak üzere çalışırlar.

• Kötü koku, aşırı nem ve toz partikülleri gibi olumsuz hava koşullarını absorbe ederler.

• Enerji sarfiyatını minimum seviyede tutarak yıllık tüketim oranlarını alt limitlere çekerler.

• Kendi kendini temizleyen iç sistem sayesinde daha az bakım ve onarım ihtiyacı duyarlar.

• Gelişmiş bir kontrol mekanizmasına sahiptirler. İç üniteler tek tek kontrole imkân verir. Ayrıca Bina Otomasyon sistemine bağlanarak uzaktan erişim imkânı tanımaktadır.

• İnverter kompresörler ısı taşıma kapasitesini ortamdaki ısıl değerlere göre ayarlayabilir.

• İlk çalışmada en yüksek kapasite sağlanır. Arzu edilen ısı seviyesi dengelendikten sonra düşük hızda ısı korumaya yönelik faaliyet sergilerler.

• Tek bir dış ünite birden fazla iç üniteye ısı aktarımı gerçekleştirebilir. Uygun borulama mesafesi saptanarak bölmeli yapılarda kesintisiz iklimlendirme sağlanır.

VRF Klima Sistemi Çalışma Prensibi, Enerji Tüketimi

VRF  klima sistem çalışma prensibi, enerji tüketimi hususunda akıllı ve dinamik bir performans sergiler. Burada amaç; olabildiğince düşük güç alımı ile yüksek konfor dengesini sağlayabilmektir.

Her bir odada ve bölmede, homojen ısı dağılım prensibi ile çalışan iç üniteler bulunmaktadır. Bunlar çok çeşitli dizayn programları ile tercih edilebilir. Bir dış üniteyle; duvar tipi, kaset tipi, tavan tipi ve döşeme tipi modellerden farklı bir kombin oluşturmak mümkün.

VRF klima sistemi katalog

Sistemin vâdedilen tasarruf programını sağlayabilmesinde birkaç önemli detay bulunuyor. Bunlar profesyonel firmaların yapı analizi neticesinde belirlenecek değerlerle mümkün. Özellikle ihtiyaç duyulan kapasite değerinin saptanması, enerji tasarrufunda yüksek bir verim sağlayabilir.

Minimal tasarımlı mimarî yapılanmalarda, yüksek kapasiteli sistemler gereksiz bir efor sarf-eder. Aynı şekilde, düşük kapasiteli VRF dış üniteler geniş hacimlerin iklimlendirilmesinde yetersiz kalacaktır.

Ortamda istenilen iklim şartlarını yaratmak üzere daha fazla ısı taşıma programı gerçekleştirecektir. Bu yüzden daha fazla enerji tüketimi gündeme gelecek ve arzu edilen verim seviyesi sağlanamayacaktır.

En uygun VRF klima sistemi

Tüm bu sorunların önüne geçmek ve tasarruf-verim grafiğini istenilen seviyeye eriştirmek için doğru bir projelendirme gerekiyor. Bu detaya geçmeden önce, VRF klimaları diğer sistemlerden daha ekonomik yapan noktalara değinmekte fayda var.

İşte VRF’in enerji tüketiminde katkı sağlayan etmenler:

• İnverter Kompresörler: Bu kompresörler, kapasite devir hızını otomatik olarak ayarlma kabiliyetine sahiptir. VRF sistemlerde birden fazla kompresör yer alır. Rotasyonlu bir çalışma prensibi sergilerler. Bu hem konforlu iklimlendirme sağlar hem de daha düşük enerji sarfiyatına ihtiyaç duyar.

• Kesintisiz Çalışma: Bu sistemlerin diğer bir avantajı, dur/kalk yapmadan kesintisiz olarak aktif olmalarıdır. Dur/kalk yapan sistemlerde her kalkışta aşırı bir yüklenme meydana gelir. Bu da daha fazla enerji ihtiyacını gündeme getirir. Ayrıca sürekli aktif olan VRF kompresörleri, ortamdaki ısıyı belli bir seviyeye sabitler. Ortamda ısı kaybının yol açtığı aşırı tüketim problemi de ortadan kaldırılmış olur.

• Çoklu İç Ünite: Her bir oda için ayrı dış ünite kullanma zorunluluğu VRF’lerle ortadan kaldırılmıştır. Bu hem kurulum maliyetini düşürecek hem de daha az enerji ile daha fazla alanda iklimlendirilme sağlanmış olacaktır.

• Otomatik Kapasite Ayarı: VRF ünitelerde ve gelişmiş kumanda seçeneklerinde ısı algılayıcı sensörler bulunmaktadır. Bunlar oluşan ısıl değerleri sistemin merkezine iletir. Kompresörlerin devir hızı ortamdan alınan bilgiler ışığında sürekli güncellenir. Enerji verimliliğinde etkili bir özellik olduğunu söylemek mümkün.

Eurovent Belgeli Vrf Klima sistemi

VRF klima sistemi çalışma prensibi, yüksek verim sağlamak üzere programlanmıştır. DC fan motoru ve yumuşak geçişli flaplar sayesinde ortama dengeli bir hava aktarım faaliyeti sağlanır.

İnsanların iş gücü sağladığı ve toplu olarak bir arada bulundukları mekânlarda, iklimsel değerler en iyi şekilde karşılanır. Buna ek olarak, aşırı ısınma ve soğuma gibi olumsuz şartlar da ekarte edilmiş olacaktır. İş gücü verimini ve bireysel konforu arttıran bu cihazların pek çok avantajı bulunuyor.

Bunlar:

• Kişisel kontrol ile her odada bağımsız bir iklimlendirme sağlanır.

• Ses seviyeleri oldukça düşüktür. Gürültü kirliliği yaratan geleneksel sistemlere göre hem hava üflemede hem de tesisat boyunca düşük sesli bir ısı aktarımı gerçekleştirilir.

• Operasyon ve program geçişleri hızlı ve yumuşak bir şekilde sağlanır.

• Sıcaklık ve soğukluk dereceleri oldukça hassas bir şekilde tercih edilebilmektedir.

• En düşük ve en yüksek iklim şartları bu sistemler sayesinde karşılanabilmektedir. Geniş çalışma aralığına sahip VRF’ler, çeşitli iklim tiplerinde tek başlarına ısıtma ve soğutmada yeterli olmaktadır.

• Bazı modellerde taze hava kiti bağlantı imkânı yer almaktadır. Dış atmosferden alınan hava katmanları filtre edilerek iç mahallere aktarılır.

 

VRF sistemleri yüksek verimli yapan bir diğer özellik ise, her yapıya uygun model seçeneğinin bulunması. Böylece yüksek tavanlı, uzunlamasına genişleyen, dar ve geniş hacimli her türlü yapıya en ergonomik tasarım planı uygulanabilir.

Kamu projelerine uygun Vrf Klima sistemi

VRF sistem çalışma prensibi, kurulum ve montaj karakterine göre farklılık arz etmektedir. Marka ve modele göre değişen borulama mesafesi, iç ve dış üniteler arası kot farkı ve iç mekânlara kurgulanan iç ünite montaj seçenekleri değişkendir. Yüksek tavanlı yapılarda daha çok döşeme ve salon tipi iç üniteler tercih edilir.

Uzunlamasına genişleyen yapılarda, iki yönlü kaset tipi en doğru seçenek olacaktır. Enine ve boyuna genişleyen iç mahaller için 4 yönlü kaset tipi, tek düze ofislerde duvar tipi vb. seçenekler idealdir. Tüm bunlar için, VRF kurgulanacak alanın önceden tahlil edilmesi gerekiyor.

Vrf Klima Sistemi maliyet

Kurulumda daha yüksek maliyetlere ihtiyaç duyan VRF sistemlerde, doğru bir planlama ile en ekonomik bütçe planlaması yapılabilir. Ayrıca kullanımda sağladığı uzun ömürlülük, garantili iklimlendirme ve düşük tüketim avantajları sayesinde oldukça düşük bütçeli olduklarını söyleyebilir.

Bir ”VRF Klima sistemi”, yapılara montajlanırken; kullanım sıklığı ve binanın işlevselliği önem taşır. Ayrıca ortamda gün içindeki vasatî insan sayısı gibi değişkenler de dikkate alınmalıdır. Tüm bu etkenler göz önüne alınarak gerçekleştirilecek bir uyarlama süreci sonunda, en yüksek verim ve performans grafiği yakalanabilir.

Bu yazının tüm hakları alyatek.com.tr ’ye aittir. İzinsiz kullanılması ve çoğaltılması yasaktır!Fluo vrf sistemleri 5 yıl garantilidir.