Vrf Klima nedir

125
vrf klima
vrf klima sistemi

Vrf Klima Nedir

VRF Klima Nedir? belirli bir alandaki havayı değişken oranlarda işleyen ve istenilen ısı ayarında tutan bir sistemdir. Vrf klima sistemi binalara montaj yapılırken, dış üniteye bağlandığı için bina içinde herhangi bir ses ve arıza sinyali bulunmaz. Bir dış ünite ile binanın her bölgesine akışkan gaz dağıtımı sayesinde iletilen bir sistemdir.

Bu sistemde birbirine bağlı olan bir sürü ünite birbirinden bağımsız bir şekilde hareket etmektedir. Bir odanın ısısı farklı derecede iken başka bir odayı başka bir iklimlendirme sistemi ile sabit tutmanızı kolaylaştıran bu sistemin işleyişi bu şekilde olmaktadır. Isıtma ve soğutma işlemlerini ihtiyaç halinde yaparak, ortamdaki yalıtılmış havayı kullanması enerji tasarrufu yapma konusunda başarılı bir sistem işleyişidir.

Vrf Klima fiyat

Isıtma ve soğutma sistemleri bağımsız konumda olarak çalışır. Bir oda ısınırken diğer oda soğuk tutulabilir. Bu aşamada odalar arasında bir ısı kaybı olmaz. İç ünitedeki ısıtma ve soğutma sistemlerinin birbirinden ayrı konumda çalışması yüksek derecede enerji tasarrufu ile mümkün olmaktadır.

Ticari faaliyet gösteren binalarda ya da evlerimiz gibi yaşam alanlarımızda enerjiden tasarruf ederek hem ısıtmayı hem de soğutmayı sağlayan yapıya VRF klima denilmektedir. Doğa dostu olması nedeniyle, atmosfere ve ozon tabakasına hiçbir şekilde zarar vermemektedir.

Artık çevre bilinci ile yetişen bir toplum olarak Türkiye’ de de bu yenilikçi düşüncelere değer verilmektedir. Bu projelerin günden güne çoğalması daha yaşanabilir bir dünya bırakmak ve dünyanın ömrünü uzatmak konusunda birer fikir ışığı olmuştur.

Vrf Klima nedir yorumları

”VRF klima” sözcüğü bir kısaltmadan ibarettir. İngilizce kökenli sözcük “Variable Refrigerant Flow” sözcüklerinin baş harflerinden oluşmuştur. Sözcük öbeğinin Türkçe karşılığı “değişken debili akışkan” demektir.

Bir düzenek kurularak, bu düzeneğin içerisine verilen su ya da gazın debisinin değişkenlik göstererek borularda akışkan olarak gezmesini ve böylece hem soğutma hem de ısıtma işlemi yapabilmesini anlatan bir projedir.

İhtiyaç olan ısının kumanda yardımı ile ya da manuel olarak istenilen sıcaklığa ayarlanması sonucunda akışkan bir şekilde gezen sıvı veya gazlar ısı kapasitesini ihtiyaç dahiline getirmektedir.

VRF sistemi ‘nin projesinde akıllı inverter denilen teknoloji kullanılmaktadır. Bu teknolojide ısının geri kazanılması amaçlanmıştır. Isıtma işlemi, soğutma işlemi ve nemlendirip havalandırma işlemi bir dış ünite üzerinden aynı anda farklı şekillerde yapılmaktadır.

Vrf Klima elektrik tüketimi

Bölgesel iklimlendirme adı verilen VRF klima sistemlerinin bir bölümünü kapsayan bu hizmette de, kişiler farklı odaları farklı ısıda tutabilmektedir. Bir oda ısıtılırken diğer oda soğutulabilmekte ve hiçbir şekilde ısı kaybı yaşanmamaktadır.

Oda ısısının kişinin tercihlerinde bırakılması akıllı inventer teknolojisinin bir parçasıdır. VRF klima sistemleri, büyük ve kapsamlı binalar için ideal bir düzenektir. Böylece ısı ve parasal tasarruflar yapıldığı gibi zamandan da tasarruf sağlanmaktadır. Daha kısa sürede ısıtma ve soğutma işlemleri tüketim çağının hızına ayak uydurabildiği için önemlidir.

VRF Klima nedir – VRV Klima Farkı Var Mıdır?

VRF olarak geçen ve tüm dünyada VRF adı ile bilinen klimalar bazı markalar tarafından VRV olarak çıkarılmıştır. Aralarında bir fark bulunmamaktadır. Sadece klima ve model adında farklılık yaratmak amacıyla oluşturulmuştur. İkisi de bir dış ünite ve birçok iç ünite sistemi ile çalışmaktadır.

İkisinin de çift borulu ve üç borulu sistemleri bulunmaktadır. Hem VRV hem de VRF sistemleri klimalar hem su ile hem de gaz ile çalışabilmektedir. Ayrıca hem ısıtma hem de soğutma işlemi yapabilmektedir. Bu işlemi aynı anda farklı odalarda yapan sistem üç borulu olanıdır.

Sadece ısıtma ya da sadece soğutma sistemleri de iki borulu olanıdır. VRF ve VRV’ nin teknik olarak işleyiş sistemleri de aynıdır. Markalara göre farklı isimlendirilmiş olması kafaları karıştırmaktadır.

VRF açılımı nedir, vrf Sistemleri fiyat

VRF klima dış ünite seçimi gruba bağlı olan birçok iç ünite grubunun kontrolü ile çalışmaktadır. Bu kontroller çok hassas ayarlarla düzenlenmektedir. Hassas olan otomasyon sistemi sayesinde her dereceyi algılayabilen yapısı bulunmaktadır. Kullanılan boru bakır boru hattıdır.

Bu hatta su ve gazlar kullanılmaktadır. İsteğe ve ihtiyaca bağlı olarak su ile çalışan klimalarda boru içleri su ile ya da hava üfleme kanallarına uzanan boruları gaz ile doldurmak mümkündür. Aynı verimi verir. Sadece ihtiyaca göre değişkenlik göstermektedir.

Binada yatay ya da dikey boru döşenmesi, evlerin metrekaresi döşenecek olan bakır boru hattını etkilemektedir. Kullanılan bu gaz ya da sıvılar ünite kanalları aracılığı ile borularda sürekli olarak gezinmektedir. Böylece enerji tasarrufu yapması da bu noktada devreye girmektedir. Diğer klima türlerine göre VRF klimanın da en çok tercih edilme sebebi bundan ileri gelmektedir.

VRF Klima çalışma prensibi

VRF klimalar kullanım alanlarına göre çeşitlilik göstermektedir. Günümüzde en yaygın kullanım alanları AVM ve akıllı binalardır. Fakat artık ofis, iş yerleri, fabrikalar, villa tarzı yapılar, plaza ve yüksek katlı binalar gibi kullanım alanları da VRF klima sistemlerinden yararlanmaktadır.

Yaşadığımız yaşam alanlarını havalandırmak, ısıtmak veya soğutmak amacıyla çeşitli nedenlerden kaynaklı enerji kullanımı olmaktadır. Kullanılan bu enerjiler bina içlerinde iklimlendirme sistemi için tüketilmektedir. Teknolojik gelişmeler neticesinde enerji korunumu büyük önem kazanmıştır.

Gereksiz yere kullanılan enerjiler ve ısı kayıplarının yaşanmaması adına vrf sistemi denilen çalışmalar üretilmiştir. Bu sistem sayesinde hem pasif hem de aktif olarak iklimlendirme sistemleri kullanılmıştır. İklim dengesizliği yaşanan günümüzde, ekolojik dengede oluşan bozulmaların önüne geçilmesi amacıyla atmosfere zarar vermeyecek yapıda klima sistemleri üzerinde çalışılmıştır.

Vrf Klima Teklif al

Bu işlemler yapılırken dost olarak adlandırılan enerji kaynaklarının ve kullanımlarının sağlanması amaçlanmıştır. Vrf klima düzenekleri ile kışın ısıtma sistemleri, yazın ise soğutma sistemleri minimum seviyede enerji harcayarak ve bunu yaparken de doğaya zarar vermeden çalışarak tasarlanmıştır.

Bu işlemler yapılırken, bina tiplerine uygun olarak VRF projeleri çizilmektedir. Ayrıca binanın bulunduğu dış mekanın nasıl bir bölgede bulunduğu da proje uzmanları tarafından önem arz etmektedir. Nem dengesini, sıcak soğuk ısı kayıplarını ve küf oluşumunu kötü koku oluşumu engelleyebilecek düzeyde iklimlendirme yapabilmek için dış hava şartları da oldukça önemlidir.

Bina tipi projeleri belirlendikten sonra binalara uygun nitelikte pasif ısıtma ya da soğutma teknikleri uygulanır. Bu uygulamalar yapılırken serinletme, nemlendirme, havalandırma özelliklerine de dikkat edilmektedir. Bu işlemler yapılırken enerji tasarrufu yapmak ön planda tutulmaktadır. Bina konfor düzeyi hiçbir zaman tek ölçüde değerlendirilemez. Akıllı binalarda iklimlendirme ölçüleri bir bütün olarak ele alınmalıdır.

Vrf Klima sistemleri enerji tasarrufu nedir?

İklimlendirme seçenekleri bir yaşam alanının sağlıklı bir yapıda ve çevreye sunumudur. Sosyo ekonomik ihtiyaç gereksinimlerini üst düzeyde değerlendiren ve bu ihtiyaçları karşılayan sistemler bütünü olarak karşımıza çıkmaktadır.

Vrf klima? Doğal iklimlendirme ismi ile de sıklıkla gündemde olan iklimlendirme konusu enerji tasarımının en büyük parçası olmuştur. İklimlendirme seçenekleri için bazı yardımcı araç gereçlere ihtiyaçlar bulunmaktadır. Klimatik düzeyde yan ürün olarak kullanılan iklim elemanları kişinin, yaşaması gereken hava sıcaklığı, havadaki nem ve hareketlerden esinlenerek oluşturulmuştur.

Sizler de Vrf klima seçeneklerinden yararlanmak ve marka modelleri hakkında bilgi sahibi olmak amacıyla internet sitemizden detaylı bir şekilde yararlanabilirsiniz.

Bu yazının tüm hakları ALYATEK ’e aittir. İzinsiz kullanılması ve çoğaltılması yasaktır! AUX Klima sistemleri 3yıl garantilidir.

0216 494 1 494

0216 494 2 494

0532 151 0 813