Otel Odası Kliması

379
Otel odası kliması
Otel odası kliması sistemi

Otel Odası Kliması

Otel Odası Kliması , ısıtma ve soğutma sağlanması gereken otel odalarında kullanıma uygun tasarlanmış iklimlendirme sistemlerdir. VRF klimalar karşıladıkları yüksek bina yükleri ve çok sayıda odanın tek bir merkezden iklimlendirilebilmesine imkân veren bir mukavemete sahip olmaları nedeniyle, ekseri büyük hacimli iş merkezlerinde tercih edilmektedir.

Bu HVAC teknolojisinin sağladığı avantajlar, kurulum ve bakım kolaylığı, enerji verimliliği ve kullanıcılara sağladığı üst düzey deneyim ile her geçen gün yaygın bir kullanım alanına sahip olmaya başlamıştır. Çeşitli firmaların pazar rekabeti ve artan talep neticesinde çok sayıda ürün tasarlamasıyla, otel havalandırma sistemleri ve VRF sektörü kat kat artarak gelişimini sürdürdü.

İlk kurulum maliyetlerinin yüksek olmasına karşın, kullanımda sağladıkları ekonomik tasarruf boyutu ile hemen her tip kullanıcı tarafından da tercih edilmeye başlandı. Özellikle bina iç yüzeylerinde iç ünitelerin kurulumu ve dış cephelerde dış ünite organizasyonu için oldukça az alan işgaline neden olmaları da bu yoğun talebin en büyük sebeplerinden biridir. Bugün VRF iç ünitelerde eşsiz bir profil tasarımı dikkat çekiyor.

Otel Odası Kliması Kullanımı

Primitif iklimlendirme mekanizmalarına kıyasla çok daha elegan bir görünüşe sahip olan VRF iç üniteler, hem daha hafif hem de daha zarif bir yaklaşımla ele alınmaktadır.Otel tipi VRF klima, bu gelişmiş sistemlerin daha minimal boyutlarda ve daha düşük kapasiteli olarak tasarlanmış versiyonudur. Bu sayede evlerde ve benzer yaşam alanlarında ek bi ısıtma – soğutma ihtiyacı doğmadan tek başlarına kullanılabilmektedir.

İnsanların günlük yaşamlarını idame ettirdikleri ve sağlık/hijyen koşulları bakımından oldukça büyük önem arz eden konutlar, hem mevsimsel değerlere göre en gerekli ısıl değerlere ulaştırılmalı hem de ortama aktarılan hava katmanlarında belli bir standart yakalanmalı. Bunu sağlamada eski tip otel tipi klimalar oldukça yetersiz kalmaktaydı.

Otel Odası Kliması Maliyeti

Basit filtre sistemleri bir süre için ortama daha hijyenik hava molekülleri aksettirse de, bir müddet sonra bu kabiliyet asimile olmaktaydı. Bugünkü klimalar ise sadece temizlik ve sağlık koşullarına uygun hava transferi yapmakla kalmıyor.

İç mahallerde dış etkenli olumsuz hava şartlarını da ekarte ediyor. Bunun için iç ünitelerde hem hava çıkış kanalları hem de hava emiş kanalları yer alıyor. Ortamdaki kötücül hava katmanları bu emiş bölmelerinden absorbe edilerek, ortamdaki nem, kötü koku, bakteri, virüs ve mikrobik oluşumlar yok ediliyor.

Otel Odası Kliması Nedir?

Otel Odası Kliması nedir? Tekli ve çoklu konutlar için tasarlanmış bu yeni nesi teknolojik sistemler, uzun ömürlü bir kullanım olanağına ve tüm kullanıcı ihtiyaçlarını karşılamaya yönelik bir kurguya sahiptir.Otel odası klima tipi elektronik sistemlerde aranan en birincil özelliklerden biri de güvenilirlik kavramına olan uygunluğu.

Bu sistemler hem arıza durumunda pratik bir süreç vadediyor hem de daha sağlam malzemelerden üretilerek can ve mal güvenliğini garanti altına alıyor. Güvenirlilik kavramı bu bahsi geçen mevzulardan çok daha derin bir anlama sahip. İnsanların yaşam standartlarına ve metabolizmasına direkt etki eden unsurlardan biri de, solunan havanın kalitesi.

Gün içinde uyurken ya da gündüz vakti, soluduğumuz hava tüm iç organizmamızda çeşitli etkiler yaratıyor. Ağır hava şartları ve yapay atmosfer yaratan klimalar, hem alerjik reaksiyonlara sepek olur hem de uzun vâdede çeşitli hastalıkların yolunu açar.

Otel Odası Kliması Kullanım Kılavuzu

Bu sebeple, kullanılan vrf klima sistemlerinin hava kalitesi oldukça önemli. Otel Odası Kliması yaşam standartlarına etkisi ise şu şekildedir;

• Dış ortamdan çekilen hava filtrelenerek ortama aktarılır.
• BU doğal hava efekti, daha hafif ve az etkileşimli bir iklimlendirme sağlar.
• Aşırı ısınma ve soğuma gibi olumsuz durumlar ekarte edilerek, iklimsel şartlardan insan fizyolojisinin negatif etkilenmesinin önüne geçilir.
• Sistem içinde çeşitli filtreler yer almaktadır.
• İyon etkili modellerde, ortamdaki kötü koku oluşumları yok edilir.
• Mikro-organizmalar, toz ve partiküller, virüs ve bakteriler asimile edilerek ferah bir ortam yaratılır.
• Üfleme programında da akıllı bir yöntem izleyen VRF’ler, sıcak ve soğuk hava dalgalarını ortama eşit ve yumuşak bir geçişle aktarır.
• Bu üfleme kabiliyeti sayesinde, arzu edilen ısı değerleri daha doğal bir transfer ile gerçekleştirilmiş olur.

Otel Odası Kliması Özellikleri

Otel Odası Kliması‘ nın özellikleri, çeşitli firmaların ürün kategorisinde yer alan modellere göre nüanslar içerebilir. Genel bir yaklaşımla ele alınırsa, iş yerleri ve ticarethânelerde kullanılan VRF sistemlerle benzer özellikler taşıdığını söylemek mümkün. Bu özel mekanizmaların en büyük avantajlarından biri tüketim politikası.

Oldukça düşük bir işletme maliyetiyle kullanıma sunulan VRF sistemi , yıllık tüketim oranları açısından cep yakmayan, bütçe dostu bir eğilim içindedir. Normalde kurulum maliyetiyle daha yüksek bir sermaye gerektiren VRF’lerin ev tipi modelleri, hem kurulumda hem de kullanımda maddi kazanımlar vâdediyor. İnsanların yaşam alanları olan konutlar da kendi içinde farklı kategorizasyonlara ayırlmaktadır.

Ayrıca vrf klima‘lar; Lüks konutlar, villalar, metrekare bazında daha hacimli yapılar ve çok katlı konutlar geleneksel klimaların kullanımı için çok da ideal değil. Bu tip yapısal organizasyonlarda daha yüksek kapasiteli ve yine ortam karakterine göre inverter kompresörlü sistemlerin daha büyük fayda sağlayacağı muhakkak.

Otel Odası Kliması’nı Nereden alabilirim

Çok birimli yaşam alanlarında da her bir oda için değişen bir iklimsel parametre tercih edilebilir. Bir odada off konumunda bekletilen sistem, diğer bir odada ısıtma ya da soğutma gereksinimini karşılayacaktır. Otel odası tipi VRF ’lerde kullanıcıları cezbeden avantajlar ve bu kategoride yer alan cihazların ortak özellikleri aşağıdaki gibidir:

• Kolay kurulum, düşük işletme maliyeti
• Çeşitli iç ünite modelleri ile yapısal ve işlevsel uyumluluk.
• Odalarda farklı iklim tiplerini mümkün kılan bireysel kontrol.
• Sessiz çalışma ile daha konforlu yaşam alanları.
• Geniş iç mekânlar için uygun kapasite değerleri.
• Steril yaşam alanları.
• Sağlık ve hijyen standartlarına uygunluk.
• Özel modlar ve programlarla daha klas bir klima deneyimi.
• Uygun fiyatlı modeller.
• Geniş ürün yelpazesi ve yeterli servis desteği.

Otel Odası Kliması’nın  Modelleri

Otel Odası Kliması‘nın modelleri, her bir yaşam alanı için uyumlu bir tasarım programıyla piyasada satışa sunulmaktadır. Klima tercih ederken teknik donanım, marka, enerji tüketimi ve benzer koşullar kadar model tercihi de önem teşkil etmektedir. Bunun için öncelikle yapı karakterinin doğru okunması gerekiyor.

Bir odada en ergonomik projeyi hayata geçirebilmek için, öncelikle yapının ihtiyaç duyduğu ısı yüklerinin saptanması önemli. Ev ve konutlarda yer alan cephe açıklıkları, ortamda ısıl değerlere etki edebilecek diğer sistemlerin analizi, kullanıcıların klima deneyiminden beklenti düzeyleri ve bütçe planlanlaması gibi öncül adımlar, bu tercihin yönünü belirleyecektir. Kimi yapılarda yüksek tavan mevcut.

Böyle durumlarda tavan montajını gerekli kılacak iç ünite kurulumlarının yerine, düşük seviye montajına imkân veren modeller tercih edilmeli. Sık kullanımlarda inverter kompresörlü modellerden tercih etmek, yine doğru bir yaklaşım olacaktır. Evsel kullanıma uygun ve bireylerin bütçe harcamalarında fazla bir yer işgal etmeyecek VRF sistemi iç ünite modelleri aşağıdaki gibidir:

1. Duvar tipi VRF
2. Tavan tipi VRF
3. Kanallı tip VRF
4. Salon tipi VRF
5. Döşeme tipi VRF
6. Yer-tavan tipi VRF

Otel Klima Sistemleri

Bu modeller, konut ve villa sahipleri için global pazarda en çok rağbet gören modeller arasında yer almaktadır. Mitsubishi, Daikin, Samsung, Panasonic, Fluo vrf , Fujitherma, Fujitsu, General, Toshiba gibi markalar da, VRF sistemi üretiminde titre sahip firmalar arasında yer alıyor.

Marka ve model seçiminde doğru bir projelendirme yapmak, hem maliyet açısından hem de ortamların nitelikli iklimlendirilmesinde büyük katkı sağlayacaktır. Bu süreçte deneyimli bir firmadan destek almak istiyorsanız, iletişim kanallarımızdan bizlere ulaşabilirsiniz.

https://vrfklima.net                 https://vrfsistemi.net

Bu yazının tüm hakları alyatek.com.tr ’ye aittir. İzinsiz kullanılması ve çoğaltılması yasaktır!Fluo vrf sistemleri 5 yıl garantilidir.