Havalandırma

havalandırma
havalandırma

Havalandırma

Havalandırma hakkında bilinmeyenler ve bu sistemlerin insan hayatında taşıdığı misyon şaşırtıcı bilgiler içermektedir. Gelişen toplumlarda bilinçli bireylerin yaşam koşullarına pozitif bir müdahalesi söz konusu.

Bugün iklimlendirme sistemlerin büyük bir çoğunluğu, ortam havasının niteliğini arttırmak işlevine de cevap veriyor. Özellikle insan yoğunluğu fazla olan kamusal yapılar, oteller, AVM’ler, iş merkezleri, fabrikalar gibi binalarda havalandırma en elzem ihtiyaçlardan biri.

Havalandırma Nedir?

Konforlu gündelik yaşam kriterlerini yakalamak ve iş gücü potansiyelini arttırmak da ortam havasının niteliğine bağlıdır. Kimyevî ham maddelerin işlendiği alanlar kadar, ofis içi çalışma performansı açısından da havanın temizlenmesi gerekiyor.

Tüm bu gereksinimler, havalandırma sistemlerinin süreklilik arz eden bir düzende aktif olmasını da gerekli kılıyor. ”Özetle, merkezî ya da bölgesel olarak iç mekân atmosferinin çeşitli sistemler tarafından işlenmesine havalandırma denir”. İnsan fizyolojisi ve tüm canlı organizmanın devamlılığı solunan havanın negatif etkilerden arındırılmasıyla mümkün olmaktadır.

Endüstriyel Havalandırma

Teknik detaylar, bu sistemlerin tipolojisi ve çalışma prensibi en çok merak edilen hususlar arasında. Kapalı mahallerde havaya karışan atık gazlar, toz ve duman gibi olumsuz koşullar, özel sistemlerin planlı aktivasyonu ile ekarte edilebilir.

Bu cihazlar, ortamdan çekilen kirli havayı dış atmosfere tahliye eder. Ortama taze hava girişi sağlayarak, filtrelenmiş hava katmanlarını ortama yayar. Böylece oluşabilecek solunum yolu hastalıkları ve çeşitli alerjenler engellenmiş olacaktır.

Havalandırmacı Tuzla

Bunun yerine dinamik bir iş gücü potansiyeli de yaratılmış olur. Solunan havanın niteliği, bireysel verimlilik ve konfor kavramlarını direkt etkileyen amiller arasında yer almaktadır.

Havalandırmasistemleri genellikle transferi sağlayan kanallara bağlanır. Bu kanalların uzunluk ve genişlik hesaplamaları, havalandırılacak alanın niteliğine göre belirlenir. Özellikle kiyasal madde bulunan üretimevleri ve fabrikalarda; zehirlenme, yangın ve patlama gibi çok büyük riskler, bu sistemler sayesinde ortadan kaldırılmış olacaktır.

Fabrika Havalandırma Sistemleri

Klima santralleri olarak da bilinen bu cihazlar, ortama taze hava aktarımı sağlar. Otomasyon sistemine bağlanma kabiliyetiyle, bu cihazların kontrol süreci oldukça modern bir yaklaşıma kavuşturulmuştur.

Sistem kurulumunda aspiratörler, izoleli spiro hava kanalı ve bu kanalların izolasyonu gibi teknik dokunuşlar gerekir. Kullanılacak malzeme ve kurgulanacak proje, yapının kullanım amacı ve fizikî organizasyonu ile uyum taşımalıdır.

Gemi Havalandırma sistemleri

Olası gaz birikmesi ve benzer atıkların kanalları tıkaması gibi ihtimaller göz önünde bulundurulur. Buna göre yanmaya ve basınca dayanıklı malzeme kullanımı gerçekleştirilmelidir.

Havalandırma Sistemlerinde yer alan filtreler, nem dengeleme üniteleri ve akım kontrolü gerçekleştiren düzenekler güçlü bir kombinasyon oluşturur. Tüm bu tamamlayıcı ögeler, ortamdaki hava ve nem varlığını dengelemeye yönelik bir faaliyet gerçekleştirir.

https://vrfklima.net                 https://vrfsistemi.net

Bu yazının tüm hakları alyatek.com.tr ’ye aittir. İzinsiz kullanılması ve çoğaltılması yasaktır! AUX Klima sistemleri 3yıl garantilidir..