Havalandırma Kanalı

Havalandırma-kanalı
Havalandırma-kanalı

Havalandırma kanalı

Havalandırma kanalı, konutların bazı bölmelerinde, endüstriyel mutfaklarda, fabrikalarda, otellerde, kamu kuruluşlarında sosyal aktivite alanlarında ve daha pek çok yerde kullanılmaktadır. İç mahallerdeki hava şartlarını, sağlık standartlarına uygun bir hâle getirmekte görev alırlar.

Uzman ve profesyonel ekipler tarafından ince hesaplamalarla kurgulanmalıdır. Kullanılacak havalandırma sistemi ve buna bağlı faaliyet gösteren kanalların planlanması, teknik bir süreçtir.

havalandırma kanalı hesabı

Kapalı mahaller, ortamda kullanılan mekanizmalardan ve bireylerin giriş-çıkışları gibi etkilerle atık hava katmanlarına maruz kalabilir. Üretim yapılan binalarda ise, kullanılan makineler ve açığa çıkan atık gazlar nedeniyle olumsuz bir atmosfer oluşabilir.

Tüm bunlar; insan sağlığını bozarak, ortamda yangın ve patlama gibi afetlerin meydana gelmesinde tetikleyici bir rol oynar. Havalandırma kanalları, kirli havanın dış atmosfere tahliyesinde sağladıkları dinamizmi, ortama taze hava aktarımında da sergilerler.

Havalandırma Kanalı Tasarımı

Havalandırma kanalı tasarımı, özenli bir uygulama alanıdır. Bu kanalların muhtelif ham maddelerden üretilmesi ve kullanım amacına göre dizayn edilmesi önem taşıyor. Kanal giriş ve çıkış tipolojisi de ayrı bir ehemmiyete sahip.

Bu sistemler hitap ettikleri alana göre lokal ve merkezî sistemler olarak ayrılmaktadır. Ayrıca, yağlı baca olarak bilinen endüstriyel mutfak bacaları da farklı bir kategoride değerlendirilecek havalandırma kanalları arasında yer alır.

Havalandırma kanalı fiyatları

Hareket kabiliyetine göre de çeşitli gruplardan bahsetmek mümkün. Özellikle bu kanalların basınç kabiliyeti, kullanılacak alanın niteliğini de belirler. Tüm bu etkenler ve çok daha fazlası, teknik donanım açısından yüksek bir seviyeye ihtiyaç duyacaktır. Çelik, sac, galvaniz ve benzer malzemelerden hangisinin tercih edileceği de, hava şartlarına etki eden sistemlere göre tercih edilecektir.

Havalandırma Kanalı Nedir

Havalandırmakanalı nedir? İş ve yaşam alanları, güvenlik ve sağlık standartları açısından belli bir seviyeyi karşılamak durumundadır. Bazı yapı tiplerinde bunlar bir tercih olmaktan çok, yasalarla zorunlu kılınmış uygulamalar arasına girer. Özellikle zehirli karbon gazlarının, beli kimyevî maddelerin kullanımıyla atmosfere karışması fabrikalarda görülmektedir.

Burada iş gücü sağlayan bireylerde zamanla meslek hastalıkları meydana gelebilir. Mutfaklarda ve insana hizmet sunan benzer yapılanmalarda da, havalandırma kanalları bir zaruriyettir.

Havalandırma kanalı malzemeleri

Havalandırma kanallarının iç yüzeylerinin kolay temizlenebilir olması, temiz hava sirkülasyonunun devamlılığını sağlar. Belli periyotlarda bu sistemlerin bakım ve temizlik programlarının gerçekleştirilmesi gerekiyor.

Ayrıca kanal tasarımında izolasyon süreci de oldukça mühimdir. Ses seviyesini minimize etmek ve sızıntı gibi sorunlara karşı önlem almak izolasyon uygulamalarının niteliğine bağlıdır.

Özetlemek gerekirse; çeşitli kurgularla ve farklı malzeme kullanarak yapılara uyarlanan havalandırma kanalı , sağlık ve steril alanlar için oldukça mühimdir. İşi profesyonel ellere bırakarak, en doğru ve hesaplı projenin hayata geçirilmesini sağlayabilirsiniz.

https://vrfklima.net                 https://vrfsistemi.net

Bu yazının tüm hakları alyatek.com.tr ’ye aittir. İzinsiz kullanılması ve çoğaltılması yasaktır!Fluo vrf sistemleri 5 yıl garantilidir.