Havalandırma Kanalı Çeşitleri

Havalandırma kanalı çeşitleri
Havalandırma kanalı çeşitleri

Havalandırma kanalı çeşitleri

Havalandırma kanalı çeşitleri, kullanılacak sisteme göre doğal ve mekanik bir işleyişe sahiptir. Bunlar kullanılacak sistem ve uyarlanacak alan ile birlikte düşünülerek tasarlanır. En basit anlamda bu kanallar, ortamdaki kötü havayı çekmek ve ortama taze hava tahliye etmek üzere bir hedefle çalışırlar.

Hava alışverişinin bu döngüsel hareketini sağlamada vantilatörler ve aspiratörlerden yardım alınır. Hem endüstriyel yapılarda hem de ticari ve konut tipi binalarda ideal bir havalandırma programı gerçekleştirilebilir. En genel anlamda havalandırma kanalları şu alt başlıklara ayrılır:

• Doğal havalandırma kanalları
• Mekanik havalandırma kanalları
• Doğal-mekanik havalandırma kanalları

Havalandırma kanalı çeşitleri Nelerdir

Havalandırma kanal çeşitleri, hava hareketine göre sınıflandırıldıkları gibi havanın hızına ve basınç değerine göre de farklılıklar içerir. Kurgusal farklılıklara göre havalandırma kanal çeşitleri aşağıdaki gibidir:

• Tek kanallı
• Çift kanallı
• Dönüş ve egzoz sistemleri

Buna ek olarak statik basınçlı, dinamik basınçlı ve toplam basınçlı olarak da farklı kategorilere ayrılmaktadır.

Havalandırma Kanal Çeşitleri Nelerdir?

Burada, kurulum ve projelendirmeyi yapacak bireylerin teknik donanımı ve deneyimi büyük önem taşıyor. Sistemin basınç ve debi hesaplamaları oldukça yüksek bir teknik bilgi birikimine ihtiyaç duyar. Ayrıca menfez genişliği, kanal giriş çıkış tipolojisi ve kanal uzunluğu gibi özellikler de en doğru şekilde kurgulanmalıdır.

izoleli Gemi tipi sprio hava kanalı

Havalandırma kanalı çeşitleri nelerdir? Bir ortamda etkili bir havalandırma sağlanabilmesi, sisteme ve bu sistemin bağlı bulunduğu kanallara bağlıdır. Ortamdaki is, duman, karbon gazları ve ağır metaller zamanla insan sağlığını olumsuz etkiler.

Buna ek olarak, kimyevî ve endüstriyel yapılarda yangın ve patlama riskleri de yüksektir. Bu olumsuz koşulların önüne geçilmesinde, havalandırma sistemlerinin zorunluluğu gündeme gelmektedir. Yapısal farklılıklar göz önüne alındığında havalandırma kanalları şu alt gruplara ayrılır;

• Fabrika havalandırma kanalları
• Depo, Gıda Üretim vb. havalandırma kanalları
• Bina havalandırma kanalları
• Otel, spor salonları ve sosyal tesis havalandırma kanalları

Spiro alüminyum hava kanalı

Havalandırma kanalı çeşitleri, malzemesine göre havalandırma kanalları; uyarlanacak yapının niteleyici özelliklerine göre tercih edilmelidir. Gıda hizmet sektörüne ait yapılanmalarda, paslanmaz malzeme kullanımı önem taşır.

DKP Hava kanalı

Pişirme ünitelerinden yükselen buhar ve yağ atıkları, bu kanalların nem oranı arttırmakta ve paslanma sorunlarını gündeme getirmektedir. Üretim yapılan fabrika tipi binalarda galvaniz kaplama kanallar idealdir. Geniş mahallerin havalandırılmasında ise polyester hava kanalları düşünülmelidir.

https://vrfklima.net                 https://vrfsistemi.net

Bu yazının tüm hakları alyatek.com.tr ’ye aittir. İzinsiz kullanılması ve çoğaltılması yasaktır!Fluo vrf sistemleri 5 yıl garantilidir.