Havalandırma Çeşitleri

Havalandırma Çeşitleri
Havalandırma Çeşitleri

Havalandırma çeşitleri

Havalandırma çeşitleri, sanayi tipi yapılarda ve kamusal binalarda olmak üzere farklı tipolojilere ayrılmıştır. Kapalı alanların çevresel ve bireysel etkilerle kötü hava koşullarına maruz kalması doğal bir süreç. Fakat; bu sürecin devamlılığı insan hayatı ve ekolojik denge üzerinde birtakım olumsuz sonuçlar doğurabiliyor.

Havalandırma  iç mekanlar

İç mekânların havalandırılmasın da kullanılan sistemler ve kurgulanan kanallar, belli ölçümlere göre dizayn edilmektedir. Ortamda kullanılan mekanizmaların açığa çıkardığı atık gazlar, duman, yağ buharı, is vb. maddelerin tahliyesinde bu sistemler büyük fayda sağlamaktadır. Süreklilik arz eden bir şekilde taze ve temiz hava sirkülasyonu gerçekleştirirler.

Havalandırma çeşitleri ve iş güvenliği (İSG)

Ortamda ısı ve nem dengesi de konfor ve sağlık açısından önemlidir. Bu özel mekanizmalar, nem ve ısıl değerleri de en ideal şartlarda sabit tutar. Sıkışan ve biriken karbon gazlarının patlama ve yangın reaksiyonları bertaraf edilir. Bunlara ek olarak; kötü koku yayılımı da engellenmiş olacaktır.

Havalandırma Çeşitleri Nelerdir?

Havalandırma çeşitleri nelerdir? Bu sistemleri kategorize ederken, genel gruplandırmaya ek olarak teknik detaylarda da alt gruplara ayrıldığını bilmek gerekiyor. Bunlar daha çok; kanal uzunluğu, basınç, hava mekaniğini sağlayan düzenekler, fan sistemi, vantilatörler, kanal giriş-çıkışları vb. özelliklerdir.

Havalandırma sağlanacak alanın gereksinimleri göz önüne alınarak bu sistemleri 3 ana başlıkta özetlemek mümkün:

1. Lokal Havalandırma Sistemleri
2. Merkezî Havalandırma Sistemleri
3. Davlumbaz Havalandırma Sistemleri

HavalandırmaÇeşitleri, Lokal Havalandırma Sistemleri

Havalandırma çeşitleri , lokal havalandırma sistemleri; daha minimal alanlarda tercih edilmektedir. Ofisler, işletme yapıları, konutlar ve tek katlı hacimler için idealdir. Bölgesel müdahale imkânı veren bu sistemler; ortamdaki atık gaz, toz partikülleri, duman ve kötü koku gibi istenmeyen koşulları ortadan kaldırırlar. Bu sistem;

• Davlumbaz
• Hava kanalları
• Hava temizleyicileri
• Fan sistemi
• Baca

gibi düzeneklerden müteşekkildir.

Havalandırma Çeşitleri, Merkezî Havalandırma Sistemleri

Lokal egzoz havalandırma sistemleri ise; yüksek kimyevî atık içeren ve toksik maddelerin yoğun olduğu fabrika, üretimevi gibi yapılar için tercih edilmektedir.

Havalandırma çeşitleri, merkezî havalandırma sistemleri; insan ve iş trafiğinin yoğun olduğu mahaller için idealdir. Ortamlara temiz hava girişi sağlarken, iç mahallerde biriken kötü hava katmanları dış atmosfere tahliye edilir.

Endüstriyel binalarda bu sistem çok fazla tercih edilmez. Daha çok iş yerleri, çok katlı ofisler, AVM, sosyal alanlar vb. yapılarda kullanıma uygundur.

 Endüstriyel Mutfak Davlumbaz Havalandırma Sistemleri

Havalandırma çeşitleri , davlumbaz havalandırma sistemleri; endüstriyel mutfaklarda kullanımı idealdir. Ocak, fırın, ızgara vb. pişirme gruplarından yükselen atık maddelerin tahliyesinde kullanılmaktadır.

Ortama yemek kokusu, atık yağ ve buhar sirayet etmesinin önüne geçilir. Davlumbaz tarafından hapsedilen bu atık maddeler, havalandırma kanallarından bir fan sistemi ile dış atmosfere filtrelenerek aktarılmış olur.

https://vrfklima.net                 https://vrfsistemi.net

Bu yazının tüm hakları alyatek.com.tr ’ye aittir. İzinsiz kullanılması ve çoğaltılması yasaktır!Fluo vrf sistemleri 5 yıl garantilidir.