3 borulu vrf sistemi

346
3 borulu vrf sistemi
3 borulu vrf sistemi

3 borulu vrf sistemi

3 Borulu VRF sistemi ; çok gelişmiş ve kompleks bir üretim programına işaret etmektedir. Sistemin iç mekanizmasını ifade eden 3 borulu tanımlaması, Isı Geri Kazanımlı ”Heat Recovery VRF” olarak da adlandırılmaktadır. Çok fonksiyonlu binalarda ve eş zamanlı ısıtma/soğutma talebi olan organizasyonlarda kullanılan merkezî klima sistemi dir.

Buna mukabil, her bir yapı hücresinde ayrı ayrı kontrole imkân verir. VRF klima sistemlerin en belirgin özelliklerinden biri olan bağımsız üniteler, bu ürün grubunda çok daha ayrık bir iklimlendirme sağlamaktadır. Çağın kazanımları ve trendeleri, ısı izolasyonu yüksek yapıların çoğalmasını sağladı. Bu tip yapılarda iklimsel değerler iç mahallere en az etkiyi gösteriyor.

Bunun farklı bir etkisi de mevcut. Ortamda kullanılan tüm elektrikli ve elektronik sistemler, ısı kaybı yaşanmayan mahallerde farklı iklimsel etkiler yaratıyor. Büyük yapılarda her bir odanın ısı amilleri de değişken. Güneş ışığını fazla alan ya da ısıya etki eden sistemlerin yoğun kullanıldığı odalar, daha yüksek sıcaklıklara erişebiliyor. Bahsedilen nedenlerle, yapılarda ısıtma ve soğutma ihtiyacının her oda için ayrı ayrı gündeme gelmesinin de önünü açıyor.

3 borulu vrf sistemi Nedir?

3 borulu vrf sistemi eş zamanlı ısıtma/soğutma kabiliyeti, bu tip yapılarda oldukça avantaj sağlıyor. Bunlardan başka; otel, fabrika, hastane, sağlık kuruluşları, sosyal mekânlar vb. toplu kullanıma açık mahallerde bu gereksinimler çok daha fazla olabilmektedir. Otellerde; konukların odaları ısıtılırken, gıda depoları ve mutfakların serin tutulması gerekiyor.

Hastanelerde de buna benzer farklılıklar mevcut. Hasta odalarında belli bir ısı seviyesinin sağlanması zorunlu. İlaç ve tıbbî malzeme ve operasyon odalarında ise bu gereksinim çok daha farklı değerlerde karşımıza çıkıyor. Tüm bu söz konusu ayrıklıklar, Isı Geri Kazanımlı VRF sistemler tarafından karşılanabiliyor.

3 Borulu VRF’ler, nitelikli markaların üretiminde yüksek verimli HVAC programları olarak karşımıza çıkmaktadır. Dış hava şartlarından minimal etkiyle faaliyet gösteren bu sistemler, daha güvenilir ve ekonomik bir kullanıcı deneyimi sunuyor. 4 mevsim ısıtma ve soğutma ihtiyacını arzu edilen konfor düzeyiyle sağlayabilmeleri, çok çeşitli yapı tiplerinde tercih edilmesinde en büyük etken.

3 Borulu VRF Sistemi Nedir? Nasıl Çalışır?

3 Borulu VRF’lerde DC inverter kompresör ve DC fan motoru daha hassas bir iklimlendirme sağlar. Ayrıca tüketim oranları da bir haylî düşük olmaktadır. VRF klimaların yüksek verim ve performans grafiği, split klimalardan oldukça yüksek bir seviyeye işaret eder. Isı geri kazanımlı VRF’lerde ise bu oran çok daha göz doldurucu bir tablo çiziyor. Verim artışında görülen yüksek değerler aynı zamanda enerji tüketiminde de karşımıza çıkıyor.

3 Borulu VRF sistemi nedir? Nasıl çalışır? Bu son teknolojik sistemler; taze hava gereksinimini karşılayan bir iklimlendirme mekanizmasıdır. Isıtma ve soğutma modları, her mevsim aynı anda aktif edilir. Bir odada ısıtma faaliyeti gerçekleştirilirken, diğer yapı biriminde soğutma operasyonu tercih edilebilir. Sistem içinde dolaşan akışkan gaz, bir hedefte gerçekleştirdiği iklimleme faaliyeti sonrasında geri dolaşıma dâhil olur.

Başka bir hedefe ısıtma programını sağlamak üzere gönderilir. Bu opsiyonel sistem, farklı iklimsel değerleri sağlarken ekonomik çalışma prensibi sayesinde yüksek bir avantaj sağlar. Gelişmiş modellerde 4 adet dış ünite ile 80 adet iç ünite bağlantısı gerçekleştirilebilmektedir. Güçlü bir yalıtımla desteklenmiş modeller, ortamlarda gürültü kirliliği yaratmayacak şekilde tasarlamıştır.

3 borulu vrf sistemi fiyat

Yeni nesi VRF’lerde yer alan akıllı aktivasyon kabiliyeti, 3 borulu sistemlerde de karşımıza çıkıyor. Buna göre, kullanıcılar açısından modern ve konforlu bir kullanım alanı yaratılmış. Sistem arıza gibi durumlarda bir alarm düzeneği ile haber veriyor. Birden fazla kompresör, sistem içinde rotasyonlu olarak devreye giriyor.

Acil durumlarda sağlanan bu dönüşümlü aktivasyon modu, ortamların kesintisiz bir şekilde iklimlendirilmesini sağlamaktadır. Yine pek çok modelde çoklu fan kullanımı dikkat çekiyor. Fanlarda da herhangi bir sekte mevzubahis olursa, diğer fan devreye girerek operasyonun devamlılığını sağlıyor.

3 Borulu VRF sistemi avantajları, standart VRF’ler ile benzerlik gösterse de verimlilik performans açısından daha üst düzey bir portföye sahip. Üretimde oldukça kompleks bileşenlerle meydana getirilen Heat Recovery VRF’ler, ilk kurulum maliyetleri bakımından daha yüksek bütçelere ihtiyaç duyar. Buna karşılık, çok yüksek bir enerji verimlilik etiketine sahip olmaları bakımından sıklıkla tercih edilmektedir.

3 Borulu VRF Sistemi Avantajları

Sistem avantajlarına değinirken, çeşitli üretici firmaların ürün kataloğunda farklılıklar olabileceği göz önünde bulundurulmalıdır. Ufak nüanslar dışında Isı Geri Kazanımlı VRF sistemlerin ortak kazanımları aşağıdaki gibidir:

• Eş zamanlı ısıtma ve soğutma operasyonları aktif edilebilir.
• Çok geniş bir çalışma aralığına sahiptir. Yaz ve kış aylarında fahiş ısı değişkenleri, bu sistemlerle karşılanabilmektedir.
• Otomatik yeniden başlatma, arıza teşhis ve uyarı gibi ek özellikler barındırırlar.
• Çoklu iç ünite bağlantısı, bölmeli binalarda bağımsız bir iklimlendirme sağlar.
• Az yer kaplayan iç ve dış üniteler, kolay ve pratik bir montaj sürecine izin verir.
• İç ünite modelleri çeşitlidir. Modern tasarım programları ile üretilen üniteler, görsel kazanım açısından da önem teşkil etmektedir.
• Anti korozyon özelliği, daha uzun vâdede güvenilir bir sistem kullanımı sağlar.
• Isıtma ve soğutma programlarında düşük bir güç tüketimi gündeme gelmektedir.
• Çeşitli markaların sayısız ürün çeşitliliği bulunmaktadır.
• Farklı kapasitelerde cihazlar ile, her tülü yapı projesinde uyumluluk sağlanır.
• İnverter kontrollü kompresörler, soğutucu akışkan devir hızını değişken bir yapıda ayarlayabilmektedir.
• Taze hava arzulanan mahallerde, doğal bir iklimlendirme sağlamaktadır.
• İç ve dış üniteler arasında yüksek bir denge ve uyumluluk mevcuttur.
• Kompakt tasarım, enerji ve kurulum maliyetlerini düşürür.
• Gelişmiş kontrol mekanizmaları ile üst düzey bir kullanım süreci sağlanmaktadır.

3 Borulu VRF Sistem Nerelerde Kullanılır?

3 Borulu VRF sistemi nerelerde kullanılır? Hangi tip projelerde daha yüksek bir verimlilik sağlar? Bugün yüksek teknolojik kazanımlarla üretilen sistemler, yapısal uyumluluk ve kurgulama esnekliği bakımından dikkat çekiyor. Bunlar, borulama mesafesi ve tesisat kurulumundaki kolaylık sayesinde çeşitli yapı organizasyonlarında uyarlama alanı vermektedir.

VRF klimalar, aslen ticarî yapıların ve büyük iş merkezlerinin iklimlendirilmesi amacıyla üretilmektedir. İnsanların toplu halde bulundukları kapalı alanlarla ısı yükleri değişen yapılarda VRF kullanımı idealdir. Isı geri kazanımlı VRF’ler için de aynı yol haritasından bahsetmek mümkün. Burada amaç, aynı anda farklı iklim tiplerine ihtiyaç duyulan yapıların ihtiyaçlarını karşılayabilmek.

Bazı lüks yapılarda ve toplu konutlarda da bu tip gereksinimler gündeme gelebiliyor. Sistemin daha çok sık aktif edilecek mekânlarda kullanılması uygun. Buna ek olarak, kapasite belirlemesi yapıldıktan sonra hemen her tip binada kullanılabilmektedir.

3 borulu vrf sistemi  sıklıkla tercih edildiği alanlar şu listede özetlenmiştir:

• Ticarî yapılar
• Oteller
• Catering firmaları
• Çoklu ofisler
• Lüks konutlar
• Rezidans ve Plazalar
• Spor kompleksleri
• Depolar
• Fabrikalar
• AVM’ler
• Sosyal tesisler
• Tatil köyleri
• Gıda üretim evleri
• Restoran ve lokantalar

3 Borulu VRF Sistemi Markaları

Sistemin kurgulanmasında ve yapılara uyarlanmasında, ön analizler büyük önem taşımaktadır. Kullanımda sağlayacağı avantajlar ve ürün grubunun tüketim politikası dikkate alınmalıdır. Doğru bir planlama gerçekleştirildikten sonra Isı Geri Kazanımlı sistemler, bireysel konfor ve sağlık standartları gereksinimlerini yüksek bir seviyede karşılar.

Taze hava, doğal sirkülasyon, kesintisiz çalışma ve eş zamanlı iklimlendirme kabiliyetiyle, birey ve kurumlar açısından yüksek bir avantaj sağlayacağını söyleyebiliriz.

https://vrfklima.net                 https://vrfsistemi.net

Bu yazının tüm hakları alyatek.com.tr ’ye aittir. İzinsiz kullanılması ve çoğaltılması yasaktır!Fluo vrf sistemleri 5 yıl garantilidir.